Zero waste (sıfır atık) nedir? sorusu uzun zamandır gündemde olan ve tartışılan bir konu. Aslında genel olarak incelendiğinde zor gibi görünüyor. Yani hemen her şeyi geri dönüştürülebilir kullanmak, eski alışkanlıkları geride bırakmak ve yeni alışkanlıklar kazanmak biraz meşakkatli bir yol.

Ülkemizde yaklaşık bir yılda yarım ton kadar kişi başı çöp tüketimi mevcut. Bu oran ABD‘de neredeyse 1000 tona yakın. Toplam 1 yıl içerisinde sadece tek başımıza yarım ton çöp çıkarıyoruz. Halbuki yaşantımızı devam ettirirken bu pek de gözümüze çarpmıyor. Özellikle mutfak ve ambalaj çöpleri artışa sebep olan alanlar diyebiliriz.

 

Peki bunu azaltmanın ya da tamamen sıfırlamanın bir yolu var mı? Aslında evet var. Öncelikle neyi nasıl ne kadar kullandığınıza dikkat etmelisiniz. Mesela alışverişte plastik poşet kullanımı. Bez çantalar ya da fileler işinizi görecektir. Böylece poşet kullanımını önce azaltarak sonra da sıfırlayarak işe başlayabilirsiniz. Zaten ülkemizde de market poşetleri artık para ile satılıyor. Başka ne yapabiliriz?

  • Plastik diş fırçası yerine bambu diş fırçası kullanılabilir. 
  • Havlu peçete kullanımı sınırlandırılıp sonrasında sıfırlanabilir. (yerine normal havlu ya da bez kullanılabilir.)
  • Plastik şişeler yerine cam tercih edilebilir.
  • Temizlik ürünlerini kendiniz yapabilir ya da geri dönüşümlü ürünler tercih edebilirsiniz.
  • Organik atıklarınızı gübre olarak kullanabilirsiniz. 
  • Evde ya da dışarıda pipet kullanmayın.
  • Kullan at plastikleri tercih etmeyin.

 

Bu arada mobilya ve tekstilde bambu tercih edebilirsiniz. Bambular günde 2,5-3 cm civarında uzarlar ve %35 oranında daha fazla oksijen salınımı yaparlar. Bu yüzden bambu ürünler tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − 13 =