ORTAKENT-YAHŞİ
Coğrafi dokusunu, yerel kültürel ve mimari özelliklerini koruyarak gelişen bir köy Ortakent. Bu köy ahalisinin sıkı sıkıya bağlı olduğu yaşamlarında, dışarıdan gelip buralara yerleşenler için de, buradan gelip geçenler için de samimiyetle açacakları bir yer var mutlaka.
Merkeze 12 km uzaklıkta bulunan belde, elinizi uzatıp mandalina koparabileceğiniz bahçeleri, bu bahçelerin içine saklanmış taş evler, mavi bayrak ile ödüllendirilen berrak denizi, plajları, sahile yayılan balık restoranları, küçük tekne barınağı ve sükuneti ile dikkat çekiyor.
Ortakent – Yahşi‘den Kargı Koyu‘na uzanan sahil ve günlük teknelerin uğrak yeri olan Kargı Koyu ise, Bodrum Yarımadası‘nın en güzel coğrafi parçaları arasında yer alıyor.

TURGUTREİS
Merkeze 20 km uzaklıkta, geniş bir yerleşim alanına yayılan ve Bodrum’dan sonra Yarımada’nın en kalabalık bölgesi olan Turgutreis’te adeta Bodrum‘un tüm köylerinden bağımsız bir hayat akıp gidiyor.
Çarşısı, sık konut dokusu, parkları ve ticaret alanları ile küçük bir şehir kimliğine bürünmüş olan Turgutreis dışarıdan gelip Yarımada’ya yerleşen sayısının en yüksek olduğu yerlerden biri.
Turgutreis’in geniş bir alana yayılan marinası, bölgede ticari ve kültürel anlamda önemli bir çekim alanı yaratıyor.
Yarımada’nın en batısındaki yerleşmelerden biri olduğu için, Turgutreis’in deniz manzarasını ise açık havalarda çıplak gözle binaları dahi görülebilen Yunanistan‘ın Kos Adası oluşturuyor.

GÜMÜŞLÜK
Myndos Antik Kenti‘nin kalıntıları ile barındırdığı kültür hazineleri ile Gümüşlük, yıllar önce “Arkeolojik Sit Alanı” ilan edilmiş.
Bodrum‘a 23 km uzaklıktaki Gümüşlük, sadece size özel hissi veren küçük ve kapalı koyunda gün boyu denizin ve sahilin keyfini çıkardıktan sonra, akşam deniz kenarında kabakların içine yerleştirilmiş renkli ışıklar altındaki balık restoranlarında, gün batımının ve yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.
Özel tekne turlarının vazgeçilmez duraklarından Gümüşlük‘te her yıl Ekim ayında düzenlenen “Bodrum Cup” tekne yarışlarının kapanış seramonisi de gerçekleşiyor.
Buraya kadar gelmişken Myndos Antik Kenti‘nin kalıntılarını, Tavşan Adası‘nı, biri Bizans dönemine tarihlenen ve bugün sanat evi olarak kullanılan, diğeri restorana çevrilen iki kiliseyi, geleneksel taş evleriyle Karakaya Köyü‘nü ve yel değirmenlerini görmeden, sahile doğru uzanan stantlardan ya da ünlü “Cadı”dan bir Gümüşlük hatırası edinmeden dönmemek gerekiyor.

YALIKAVAK
Yel değirmenleri ve narenciyesi ile ünlü Yalıkavak, merkeze 18 km uzaklıkta. Çarpıcı koyları ile Bodrum’un en popüler adresleri arasında yer alan belde, yat turizminin de vazgeçilmez duraklarında biri.
Sayısız tekneyi kucaklayan marinası, mağazaları, kafeleri ve restoranları ile geniş bir coğrafyaya hizmet veriyor. Yarımada‘nın en fazla rüzgar alan yerlerinden biri olan Yalıkavak, sörf tutkunları için de çekici bir adres.
Hem yazlıkçı hem de yaz-kış yerleşik nüfusunun yüksekliği ile dikkat çeken beldenin pazarı ise Bodrum’un büyüğü ve en renklisi.
Yalıkavak aynı zamanda “Arkeolojik Sit Alanı” ilan edilen bölge sınırları içinde pek çok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapıyor.
Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + 7 =