SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

TIRNAK BAKIMI

Cilt bakımı, saç, makyaj derken bazen tırnak bakımımız aklımızın ucuna bile gelmiyor. Halbuki tırnak bakımı, vücudumuz için yapmış olduğumuz diğer bakımlar kadar önemli ve kıymetli. 

Biz kadınlar tırnaklarımızı bir aksesuar olarak kullanmaktan hiç çekinmiyoruz. Renk renk ojeler, bu ojelerin üzerine çeşit çeşit desenler ve hatta aksesuarlar son dönemlerde sık sık karşılaştıklarımızdan. Öyle ki Dior‘ un oje koleksiyonunda her rengin tonlarına yer vermesi, Loreal‘in ilk oje koleksiyonunu çıkarması ve Chanel‘in o birbirinden güzel rengarenk ojelerine karşı koyamamamız aslında tırnaklarımız üzerinden nasıl bir moda akımı yaratıldığının en güzel örnekleri. 

Tüm bunları düşündüğümüz zaman aslında tırnak, kadın için en güçlü aksesuarlardan biri. Tıpkı bir saç stili ya da dudağımıza sürdüğümüz kırmızı ruj gibi. Peki bu en güçlü aksesuar ile nasıl ilgileniyoruz? Mat ojeler, ayna ojeler, değişik tonlar, aksesuarlar vs. derken ojeleri sil çıkar sil çıkar tırnaklarımız oldukça yıpranıyor ve havasız kalıyorlar. Bunun önüne geçebilmek adına çareyi çeşitli bakım ürünlerinde buluyoruz. Hatta bazen ne yazık ki bulamıyoruz. Tırnaklarımız soyuluyor, kırılıyor ve hatta sararıyor. Peki bu sıkıntılardan kurtulmak ya da hasarı minimuma indirmek için ne yapmak gerekir? Cevabı aşağıda ki maddelerde… 

  • İlk olarak tırnaklarınızı besleyin. Bunun için B12, Biotin ve E vitamini oldukça önemli. Elbette vitamin bile olsa bu ürünleri doktorunuza danışmadan kullanmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. 
  • Bir sonraki adım doğal yağlar. Hindistan cevizi ve badem yağı tırnaklarınız için ciddi ölçüde yararlı iki ayrı yağ. Son zamanlarda lavanta yağının da adını sıkça duyar olduk. Dilerseniz karışımlarınıza onu da ekleyebilirsiniz. 
  • Kullandığınız aseton ve türevi oje çıkarıcı maddeler zaman içerisinde tırnak üzerindeki yağın azalmasına sebep olacaktır. Bu da önce kuruluğa ardından da kırılmaları meydana getirecektir. Ojelerinizi çıkarmadan önce pamuğunuza biraz yağ damlatıp ardından asetonu dökerseniz yıpranma olasılığını azaltmış olursunuz. 
  • Aslında en önemli nokta manikür ve pedikür işlemleri. Güzellik salonlarında aldığınız hizmetlerin ne ölçüde steril olduğunu bilmeniz pek mümkün değil. Bu noktada steril olmayan ürünler ile çalışıldığında çeşitli mantar ve virüslerin ya da hastalıkların bu kanalla size de bulaşması mümkün. Yani ya kendi ürünlerinizi götüreceksiniz ya da steril davranıldığından emin olacaksınız.

Son adımda da sizlerle L’occitane Mağazası‘nın Shea Nail&Cuticule Oil ürününü paylaşmak istiyoruz. Bu ürün tırnak ve tırnak eti yağı olarak geçiyor ve tırnaklarınız her zaman bakımlı, manikürlü gibi duruyor. Aynı zamanda Shea yağlı el kremini de kullanabilirsiniz. Kısa süre içerisinde tırnak bakımında olumlu sonuç elde etmek isteyenlere Nep Ekip olarak tavsiyemizdir.