Aseton tüm kadınların ihtiyaç listesinde baş sıralarda yer alıyor. Özellikle sık oje rengi değiştirenler asetonun nasıl bir demirbaş olduğunu çok iyi bilirler.

Peki bu kadar sık kullandığımız asetonun aslında tırnaklarımız için ne kadar sakıncalı olduğunu biliyor muydunuz?

Öncelikle aseton tırnak kırılmalarına sebep olan bir numaralı etken. Bunun en önemli sebebi de siz tırnağınızda ki ojeyi sildiğinizi zannederken aslında tırnak dibindeki yağı da ortadan kaldırıyorsunuz. Yani bir nevi tırnağınızı besleyen yağ ortadan kalkıyor ve kuruma başlıyor. Bunu hafifletmenin en iyi yolu pamuğa asetonu dökmeden önce birkaç damla yağ damlatmanız. Özellikle e vitamini içeren yağları tercih edebilirsiniz. Fakat badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da argan yağı gibi yağları da kullanmanız mümkün.

Yani sizin sadece ojemi siliyorum diye düşündüğünüz ve dışarıdan masum görünen asetonunuz önce tırnağınızdaki yağı ortadan kaldırıyor ve ardından kuruyan tırnakların çabuk ve kolay kırılmalarını sağlıyor.
Bir diğer önlem olarak ojenizi çıkardıktan sonra hemen yenisini sürmemeniz ve bir süre besleyici ürünlerle tırnaklarınızı güçlendirmeniz diyebiliriz. Tırnaklar aynı zamanda hava alamadıkları için hem sararıyor hem de kırılıyorlar. Onlara da biraz nefes aldırmak tırnak sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Bir diğer önlem ise merdiven altı ürünlerden kaçınmanız olacaktır. Ne olduğu tam olarak belli olmayan markaların hem asetonlarını hem de ojelerini kullanmak tırnak sağlığınıza büyük ölçüde zarar verecektir. Aseton oje gibi yoğun kıvamlı bir ürünü tırnaklardan ya da düz bir yüzeyden silebilecek kadar güçlü bir bileşime sahiptir.

Üstelik aseton hem cildinizle hem de solunum yollarınızla temas eden bir ürün. Kalitesiz ürünler akciğerlerinize zarar vererek solunumda sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden daha da özenli ve dikkatli olmanız gerekir.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + 11 =