Hepimiz yaz geldiğinde kendimizi bir deniz kenarında ya da havuz başında hayal etmiyor muyuz? Tabiri caizse kızgın kumlardan serin sulara atlamak istiyor ve bunun için elimize geçen her türlü imkanı değerlendiriyoruz.

Elbette deniz, kum, güneş ve havuz dörtlüsünde çoğu kişiye havuz daha cazip gelebiliyor. Bir de aquaparkı varsa, işte o zaman iş daha da eğlenceli bir hal alıyor. Böyle bir durumda hem kendimiz hem de çocuklarımız için havuz vazgeçemeyeceğimiz bir seçenek haline dönüşüyor.

Değerli okurlar; havuzlar sandığınız kadar masum değil! Hiçbir şey bilmeseniz de şöyle bir düşünün; tanımadığınız kişi ya da kişilerle evinizdeki küveti doldurup içinde yüzer miydiniz? Cevabınız elbette hayır olacak. Aynı şey büyük boy küvetler, yani havuzlar içinde geçerli. Temiz mi, pis mi, hastalıklı mı, mantarlı mı, burnu akar mı, havuza tuvaletini kaçırır mı, terli mi değil mi gibi pek çok maddeyi ardı ardına sıralamamız mümkün. Ve tüm bu maddeler bizim için ciddi tehlikeler arz ediyor. Hele bir de kalmış ve deznfekte edilmemiş havuz suları ne yazık ki mikrop saçıyor.
Ne kadar temizlenmiş olursa olsun tehlike saçan havuzlarda, aynı anda tanımadığınız birden fazla kişi ile o suyu paylaşıyorsunuz. Yapmayın! Dikkatli olun! Yaz mevsiminde ishalden orta kulak iltihabına, göz problemlerinden genital bölge hastalıklarına, kusmalardan çeşitli iç hastalıklarına kadar pek çok hastalığın babası havuz ne yazık ki. Özellikle çocuklar bu konuda daha savruk ve dikkatsizler. Ne kadar uyarsak da, peşlerinden koşsak da çabalarımız bir noktadan sonra yetersiz kalabiliyor. Ve onları havuza girmemeleri konusunda ikna etmek deveye hendek atlatmaktan kat kat zor.

Peki ne yapmalı?

Öncelikle çocuklarınızla temizliği konusunda titiz davranan işletmelere gitmeyi tercih edin. Makul fiyatlı otellerin mutlaka havuz büyüklüklerine bakın. Aynı anda 20 kişi ile küçük boy havuza girmekle büyük boy havuza girmek bir nebze olsun farkediyor. Ayrıca kulak tıkacı, bone, deniz gözlüğü ve hatta gerekirse deniz ayakkabısı gibi ekipmanlara mutlaka sahip olun. Çocuklarınızla idrarlarını havuza yapmamaları konusunda ciddi konuşmalar yapın. Böyle bir şeyin sonucunda kendilerinin de mikrop kapabileceklerini onlara hatırlatın. Havuzda yüzerken su yutulmamasına ve en önemlisi de bir hastalık varsa hiç bir şekilde havuzun kullanmamasına özen gösterilmesi gerekir. Aynı zamanda yetişkin havuzları ile çocuk havuzlarının ayrı olduğu tesisler tercih edilmeli ve bez kullanan bebekler bezleri olmadan çocuk havuzuna sokulmamalıdır. Havuzdan çıkınca duş almaya özen gösterilmeli ve akabinde hemen kurulanmalı, nemli kalınmamalı ki mantar vb. hastalıklara davetiye çıkarılmasın. 
Ender olarak yaşanan bir durumdan ötürü de belirtmek gerekir ki; evcil hayvanların girdiği sulara ne kendiniz ne de çocuklarınız kesinlikle girmeyin. Ve elbette aklınıza takılan her türlü soru için mutlaka işi bilen bir uzmana danışın.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + 19 =