Sağlıklı bir sağlığa sahip olabilmek için beden sağlığı kadar zihin sağlığı da oldukça önemli. Fizyolojik sağlığımız için yaptıklarımıza ek olarak ruh sağlığımızı ve zihin sağlığımızı korumak ve ikisini dengelemek için aslında oldukça basit olan pek çok yol var.

1.Meditasyon 

Meditasyon hem beden sağlığımız hem de ruh sağlığımız açısından oldukça önem taşımakta. Son yıllarda yoga ile eş zamanlı olarak yapılan meditasyonlar son derece arttı diyebiliriz.

Meditasyonun bizim için en büyük etkisi kendimizle kalabilmeyi ve odaklanabilmeyi sağlıyor olması. Daha dengeli, arınmış ve stresten uzak zihin beden dengesi için meditasyon biçilmiş kaftandır.

İlk başladığınız da belki uzun süreli odaklanma sağlamanız mümkün olmayabilir fakat bir müddet sonra yarım saat, 45 dakika hatta 1 saat süre ile odaklanarak kendinizi iyi hissedebileceksiniz.

2.Kristaller 

Kristaller Pembe Kuartz ve Ametist yazılarımda da anlattığım gibi hem evimiz hem beden hem de ruh sağlığımız için önemliler. Hemen her alanda rahatça kullanabileceğimiz, bizi negatif enerjilerden koruyarak iç huzurumuzun artmasına sebep olan bu taşlar ile daha dingin bir bedene ve zihne sahip olabilmemiz mümkün.

3.Aromaterapi Yağları

Çok fazla çeşidi bulunan aromaterapi yağları, özellikle negatif enerjilerden arınma ve dingin bir zihin için en etkili yöntemlerden. Gün içerisinde bir miktar aromaterapi yağı, günü daha az stresle kapatmanızı sağlayabilir.

4.Olumlamalar

Hayatımızın akışı içerisinde çoğu zaman dileklerimizi, inançlarımızı, isteklerimizi ve ihtiyacımız olanları unutuyoruz. Tüm bunlardan uzaklaştıkça da zihnen kendimizi oldukça yorgun hissediyoruz.

Olumlamalar bizi daha iyi hissettiren ve ihtiyacımız olanları hatırlatan pozitif cümlelerdir aslında. “Ben bugün kendimi sevgiye açıyorum ve kendimi çok seviyorum.” olumlaması, size kendinizi daha iyi hissettirecek bir cümledir aslında. Güne başlarken, günün herhangi bir anında ya da aklınıza ne zaman gelirse olumlama yapmayı asla unutmayın. Hatta bunları bir yere not edebilir, yapıştırabilir ve telefonunuza alarm olarak da kurabilirsiniz.

Unutmayın; beyniniz sizin söylediklerinize ve davranışlarınıza inanır. Gerçekle hayal olanı ayırt etmek gibi bir meziyete sahip değildir. Durup dururken gülümsemeniz bile ona bir şeylerin yolunda gittiği mesajını iletir.

5.Doğa İle İç İçe Olmak

Doğa, insanoğluna bahşedilmiş en muazzam şeydir. En basit haliyle bile pencereyi açıp bir nefes almak, yürüyüş yapmak, toprağa çiçek dikmek, deniz kenarına gitmek gibi davranışlarda bulunuyoruz. Aslında doğa, bu hayatta en çok ihtiyacımız olan alan diyebiliriz.

Toprak negatif enerjiyi, stresi ve tüm olumsuzlukları alım götüren bir şeydir. Ona mümkün olduğunca yaklaşın, dokunun, temasta bulunun. İlla çayır çimen yuvarlanmanıza gerek yok. Balkonda bir çiçek dikmek ya da sahile gittiğiniz de bir müddet çimenlere basmanız negatif yükünüzü boşaltmanıza yardımcı olacaktır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve − four =