Strese sebep olan faktörler dediğimiz zaman aklınıza pek çok şey gelebilir elbette. Stres son yıllarda ipi göğüsleyen bir hastalık sebebi aslında. Vücudumuzu yerle bir eden, pek çok hastalığa davetiye çıkartan, psikolojimizi harap eden bir etken. Çoğumuz stresle baş etmekte zorlanırken, bir çoğumuz bu durumu idare etmekte pek de sıkıntı yaşamıyoruz aslında.

Stresin bizden götürdükleri aslında buraya yazmakla bitmez ama biz sizler için konuyu birkaç başlık altında toparladık.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki stres, sadece kaygı ya da endişe ya da korku durumunda ortaya çıkan bir faktör değil. Veya sadece kaygı ya da endişe stresi meydana getirmiyor. Yani sizin yedikleriniz, ekonomik durumunuzun ne olduğu, hangi işte çalıştığınız, vücudunuzun her hangi bir sağlık problemi olup olmadığı gibi pek çok etken stresle ilişkili.
  1. Gıdaya yönelik stres faktöründe yediklerinizin sizi strese sokması çok olası bir durum. Yani vücudunuzda stres durumu ortaya çıkıyor diyebiliriz. Mesela şeker, un, trans yağ tüketimi ve kızartmalar gibi sıkıntılı gıdalar vücudun strese girmesine sebep olabiliyor.
  2. Bir diğer madde elbette sosyal hayatımızın bizim üzerimizde yarattığı stres durumu. Yani sizin toplumdaki yeriniz, arkadaşlarınızla ve ailenizle olan ilişkiler, kayıplar ve statü kaybı gibi endişe verici durumlar da strese çanak tutan etkenlerden.
  3. En önemli stres sebebi psikolojik stres yani ruhsal anlamda yaşadığımız stres. Endişe, kaygı, korku, güven problemleri, kıskançlıklar ve takıntılar gibi pek çok faktör stres seviyemizin artmasına ve ruhsal anlamda problemler yaşamamıza sebep oluyor.
  4. Ekonomik stresin de yeri hayatımızda büyük. Maddi problemler ve işsizlik gibi can sıkıcı durumlar stresin oluşmasına zemin hazırlıyor.
  5. Ekonomistler, doktorlar, öğretmenler, gazeteciler, siyasetçiler vb. meslek grubu mensupları da stresten nasibini alan gruptalar.
  6. Sağlık anlamında yaşanılan stresler birbiri ile biraz bağlantılı aslında. Belki ilerleyen zamanlarda bu konuyla ilgili bir yazı paylaşabiliriz. Ama stres ve sağlık birbiri ile doğru orantılı. Yani siz yaşadığınız stres sonrasında bel ya da baş ağrısı çekebiliyorken aynı zamanda bel ya da baş ağrısı yaşadığınız için de strese girebiliyorsunuz. Tehlikeli bir döngü elbette.
Tüm bu maddeler doğrultusunda gerçekten çağımızın vebası denmesi stres için oldukça mantıklı bir tanımlama. Öyle ki çoğu zaman önünü alamıyor, stresle başa çıkamıyoruz. Elbette her şey bizim elimizde ama yukarıda yer alan bu maddelerle baş etmekte herkes için pek kolay bir durum değil ne yazık ki…

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × five =