Sporu herkes sevmiyor. Bu konuda hem fikir olabilecek bir sürü insan bulabiliriz. Ama onların yanında sevenlerde azımsanamayacak kadar çok. Plates severler, yoga severler, bisikletçiler, yüzücüler, koşucular ve hatta doğa sporlarıyla haşır neşir olan bile var. Ve aslında gerçekten de fazlalar.

Son zamanların en popüler sporu yoga. İnanılmaz bir furya var anlatamam. İş kadınları, iş adamları, öğretmenler, doktorlar, öğrenciler, işi olanlar ve olmayanlar herkes yogacı olmuş. İşini bırakıp bunun eğitimini alanlar bile var. Aslında bunun esas sebeplerinden biri de yaşadığımız stresli hayatlar. Herkes şehirden kaçmanın ve iç huzuru bulmanın peşinde. Bulup rahatlayan da var bulamayıp mecburiyetleri ile yaşayanlarda var elbette.

Peki Spor Nasıl Bir Şey?

Spor emek ister, yorar, terletir, efor sarf etmenize sebep olur. Başlangıçta uzun vadede kazanacaklarınızı düşünmezsiniz elbette. İlk zamanları düşündüğünüz için size zor ve zahmetli gelebilir. Fakat uzun vadede spor, sizin tüm hayatınızı kurtaracak ve güzelleştirecek olan şeydir.

Sporun Faydaları

  • Kas gücünü korur
  • Uykuyu düzenler
  • Mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar
  • Kan dolaşımını hızlandırır
  • Kasların oksijenlenmesini sağlar
  • Ağrıların azalmasına sebep olur
Genel olarak bakıldığı zaman sporun özellikle fizyolojik olarak bize kattıklarını asla küçümseyemeyiz. Elbette daha fit bir görünüme sahip olmak da işin bonusu. Ya da işin bonusu bu yukarıda yer alan maddeler de olabilir.

Yine de “ben spor yapacak vakit bulamıyorum ki” ya da “ çok üşeniyorum ama” diyenler olacaktır. Zaman zaman bende onlardan biri oluyorum ne yazık ki. Bunlar için de bazı çözümler söz konusu tabii. Eğer spor yapmaya gönlünüz varsa vakitsizlikten şikayet etmezsiniz. Yani  “vaktim yok” bahanesi tamamen psikolojik. Ama üşengeçseniz işte o zaman çevrenizden ( yakın olanlardan ) destek alabilirsiniz. Size sürekli  “hadi kalk” diyen ya da spor yapmanız için sizi sürekli taciz eden veya size eşlik edebilecek biri olduğunda ya “lanet olsun” diyip spor yapacaksınız ya da “e hadi yapalım madem” diyerek spor yapacaksınız. Bu yüzden böyle insanlara hayatınız da yer açmalısınız.

Üşengeçler için değişik çözümler var elbette. Mesela bunlardan biri yaklaşan özel günler, yaz tatilleri gibi anlar. Mecburiyetler üşengeçler için vardır. Fakat üşengeçlik durumu aslında alışkanlıklarla ve psikolojik durumumuzla da ilgilidir. Bu yüzden hayatımızda bazı şeyleri değiştirmemiz gerekebilir. Aslına bakılırsa üşengeçlerin bir şeyi kafalarına koymaları lazımdır ki o durumu gerçekleştirebilsinlerdir. Bu yüzden eğer üşengeçseniz kendinizi hedefinize inandırmayı deneyin. Bu psikolojik bir oyundur aslında. İnandığımız şeyleri beyin gerçek kabul eder ve ona göre davranır. Gerçekten zengin misiniz, mutlu musunuz, yalnız mısınız ona bakmaz. Ne söylerseniz ona inanır. Bundan dolayı spora giden yol sizin için her ne ise buna kendinizi inandırın. Yolları, sonucu, o anı ve gelişmeleri süsleyin, beyninizi inandırın. İşe yaradığını göreceksiniz.

Sporun hayatımızda ki yeri aslında oldukça önemli. Hem psikoljik olarak hem de fizyolojik olarak bizi bir bütün haline getiren ve sağlıklı olmamızı sağlayan şeydir spor. Filmlere, arkadaş sohbetlerine ayırdığınız zaman kadar ona da zaman ayırmanız gerekir. Bu, bu hayatta kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir.

Haftada 168 saatiniz var. Bu zamanı doğru şekilde değerlendirmek ve kendinize iyilikler yapmak sizin elinizde.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 5 =