Aslında hemen herkesin balıkla arası pek iyi olmuyor ne yazık ki. “Denizden babam çıksa yerim” diyenler bir yana dursun, balıkçının önünden geçemeyenler var. Üstelik uzmanlarda haftada en az iki üç gün balık yenmesi taraftarı. Hal böyle olunca da insanlar balık yemenin yollarını aramaya başladı.

Bunun kızartması var, buğulaması var, fırında pişeni var, çorbası var, pilavı var, ekmeği var. Pek çok çeşidi var yani.

Kızartmanın diğer gıdalar açısından pek de sağlıklı bulunmadığı malumumuz. Artık millet olarak fırınsal ürünlere yöneldik diyebiliriz. Köfte, patates, balık, makarna, dolma, sebze yemekleri vs. derken artık hemen hemen tüm gıdaları fırına veriyoruz. Balıkta bunların arasına girdi elbette.

Balık kızardığında ağır bir üründür. Hele ki somon. Somon kızartılacak en son balıklar arasında yer alır çünkü kendisi zaten yağlıdır. Bu yüzden de omega 3 açısından çok zengindir mesela. Peki omega 3 nedir? Hemen onu da açıklığa kavuşturalım. Omega 3 doymamış yağ asididir. Vücut tarafından üretilemediği için dışarıdan sağlıklı bir şekilde almak gerekir ve bunun en verimli kaynağı somon balığıdır.

Aslında somonun faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Mesela aklınıza gelebilecek envai çeşit kanser türünde risk azalması yaşatır insana ki bu çok önemli bir husustur. B 12 kaynağıdır aynı zamanda. Vücudunuzun B 12 eksikliğini düzenli somon tüketerek dengelemeniz mümkün.

Aynı zamanda kalp hastalıkları riskini de tıpkı kanserde olduğu gibi azaltıyor.

Bazı balıklar ki buna somon da dahil, marketler de dondurulmuş olarak satılıyor. Bu aslında o balığın kötü anlamına gelmiyor elbette. Kafanız karışmasın. Çoğu balık tutulduktan sonra hemen donduruculara atılıyor. Böylece balıklar besin değerlerini kaybetmeden ilk günkü tazeliklerini ve besin değerlerini koruyabiliyorlar.

Bir diğer hususta kaliteli protein içeriyor olması. Normalde kadınların tüketmesi gereken protein miktarı 46 gramdır. Fakat hamileler ve emzirenler için bu oran 72-74 gram civarındadır. İşte somon balığı burada da imdadınıza yetişiyor. Hamileler ve emzirenler için ciddi bir protein kaynağıdır somon.

Bir de trigliserid değeri yüksek olan ya da sınırda olan sıkıntılı hastalar var. İşte bu balık onlarında yardımına koşuyor ve sağlıklı yapısıyla trigliserid oranında düşüş sağlıyor.

Peki bu somon nasıl mı pişiyor? Füme olarak, ızgara olarak, sandviç olarak, sebzeli ya da soslu olarak hatta köfte olarak bile tüketebilirsiniz somon balığını. Üstelik kılçıksal derdinizin de olmaması cabası.

Balıkla arası pek iyi olmayanlar ve sağlık arayanlar için somon biçilmiş kaftan.

Bu arada bir dip not: Balığın etrafındaki derisini soymadan pişirin. Esas omega 3 olayı orada. Üstelik pişirirken yağ eklemenize de gerek kalmayacak çünkü kendisi içinde yeteri kadar sağlıklı yağ barındırıyor.

Yazımızın sonuna gelirken bir de size bonus olarak Hardal Soslu Fırında Somon tarifi veriyoruz. Afiyet olsun…

Malzemeler

4 parça somon fileto

1.5 yemek kaşığı bal

1.5 yemek kaşığı hardal

3-4 diş sarımsak

4-5 dal maydanoz

2 yemek kaşığı zeytin yağı

1 yemek kaşığı limon suyu

1 çay kaşığı tuz

Yapılışı

Bal, hardal, sarımsak ( ince ince kıy ), zeytinyağı, limon suyu, maydanoz ( ince ince kıy )ve tuz karıştırılır. Yağlı kağıtla kaplanmış olan fırın tepsisine karışım bir güzel yayılır. Ardından somonlar tek tek tepsiye dizilir. Kalan sos balıkların üzerine sürülür ve 200 derece fırında yaklaşık 10-12 dk kadar pişirilir.

Arzuya göre daha çok ya da daha az da pişirebilirsiniz elbette. Şimdiden afiyet olsun.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − five =