SONBAHARA BAKIMLI SAÇLARLA GİRİN 

Her kadın için saçları çok kıymetlidir. Hele ki işlem görmüş saçların kurumaması ve sağlıklı bir görünüme ulaşması için daha fazla mesai harcamak gerekir.  

Saçlarımız ihtiyacı olan neme ve yağa yediğimiz besinlerden ulaşabilirler. Fakat bu her zaman yeterli olmuyor ne yazık ki. Tozdumankirli havagüneş ışınları vs derken saçlarımız yeteri kadar yıpranıyor aslında. Geçtiğimiz mevsimin yaz olduğunu ve saçlarımızın klorla ve deniz tuzu ile fazla haşır neşir olduğunu da hesaba katarsak, yaz mevsimi sonrası yıpranma oranının oldukça yüksek olduğunu görebiliyoruz.  

Peki saçlarımızın kurumasını, nemini kazanmasını, doğal canlılığına kavuşmasını ve sonbahar için hazır hale gelmesini nasıl sağlayacağız? 

İlk Düşman Sıcak Su 

İlk olarak saçlarınızı sıcak suda yıkamayın. Sıcak su cildinize ve saç köklerinize zarar verecektir. Kuru bir deriye sahip olan saç kökleriniz kolayca beslenemeyecek ve bu sebeple hem dökülmeler meydana gelecektir hem de saç telleri cansızlaşacaktır.  

Genel olarak ele aldığımız zaman soğuk suyu herkesin bünyesi kaldıramayacağından dolayı, mümkün olan en az sıcaklıkta saçlarımızı yıkamamız ve durulamamız daha doğru olacaktır.  

Doğru Şampuan 

Doğru şampuanı bulmak biraz zaman alabilir. Saçınızın alışması ve size uygun olup olmadığını anlayana kadar belki birkaç şampuan atlatabilirsiniz. Tabii şansınız varsa ilk 1-2 denemede de ulaşabilirsiniz.  

Doğru şampuan saç köklerinizi besler, cildi kurutmaz, kepek yapmaz ve saçlarınıza canlılık verir. Bu da hemen anlaşılacak bir durum değildir tabi. Belli bir süre şampuanı kullanıp sonrasında duruma göre hareket etmeniz gerekecektir. 

Her saç tipine uygun şampuanı bulmak mümkün aslında. Yıpranmış saçlarelektriklenen saçlar, işlem görmüş saçlar, dökülen saçlar, kırılan saçlar vs vs. Kendi saç sorununuza yönelik ürün almanı sizin avantajınıza olacaktır.  

Son zamanlarda revaçta olan ürünlerin başında ise argan yağlı, zeytinyağlı, badem yağlı, doğal, naturel, saf şampuanlar geliyor. Pek bir arttılar. Özellikle argan yağı içeren ürünlere çok fazla rastlıyorum. Her doğal ürün doğal ürün değildir. Bu yüzden ürünü alırken arkasında bulunan içindekiler kısmını okumadan almamanızı tavsiye ediyorum. Aksi durumda cildiniz ve saçlarınız kimyasal maddelerle çevrilebilir.   

Bir de saç kremleri var tabii. Saç kremi yoğun olarak kullanılmaması gereken bir ürün. Saçlarımızı açmak için kullanıyor olsak da fazlası saçımıza zarar verebilir, yıpranma payını arttırabilir. İyi durulanmamış bir saç kremini anlamının en iyi yolu saçınızı kuruturken ortaya çıkan dumandır. Duman ne kadar fazlaysa krem saç köklerinizde o kadar fazladır ve bu zararlıdır. Aman dikkat! 
Su İçin 

Lafı çok fazla uzatmayacağım. Su için! Su vücudunuzun her bir noktası için içten dışa besleyici en doğal yöntemdir. 10 kilo başına 1 litre kuralını da unutmayın. 

Doğal Yağlar 

Bunların başında yukarıda da yazdığım gibi argan yağı geliyor. Argan saçları kökten uca beslemede gerçekten bir numara. Belli bir süre sonra saça hem canlılık kazandırıyor hem de sağlıklı nem oranına ulaştırıyor. Saçlarınız daha yumuşak kökleri daha sağlam oluyor. Özellikle E vitamini ile zenginleştirilmiş argan yağları saçlarımız için daha faydalı. 

Argan dışında zeytinyağından badem yağına, hindistan cevizi yağından menekşe yağına, avokado yağından fındık yağına kadar hemen her yağ saçlarımız için besleyici nitelikte. Yağları tek tek kullanabileceğiniz gibi birbiriyle karıştırıp saçınıza sürebilirsiniz. Hatta etki oranını arttırmak için sürdükten sonra saçınızı streçle de sarabilir o şekilde 30 dk kadar bekletebilirsiniz.  

Düzenli Bakım Yaptırmak 

Saçlarımız bakımı sever. İlgilenmediğimiz zamansa bize küserler. Bu yüzden mümkün olduğu kadar ev bakımlarına ek olarak bildiğimiz ve güvendiğimiz bir kuaför salonunda ya da güzellik merkezinde saçlarımıza bakım yaptıralım. Bu bakımları aylık olarak yaptırabileceğiniz gibi 15 günde bir de yaptırabilir saçlarınızı besleyebilirsiniz.  

Boya Yaptırmak 

Saç renginizi radikal kararla bir anda değiştirmek saçlarınız için hiç de iyi bir durum olmayacaktır. Özellikle koyu renk saçlardan açık renk saça bir anda geçiş yapmak kuruluğu ve yıpranmayı beraberinde getirecektir. O yüzden bu işlemi mümkün olduğunca uzun bir zamana yayarak adım adım ilerleyin ve güvendiğiniz salonlarla çalışın. Yoksa saçlarınızı onarmak çok uzun zamanınızı alabilir. 

Stresten Uzak Durun 

Bunu nasıl yaparsınız bilmiyorum. Eğer yapabilirseniz beni de haberdar edin. Stres vücudumuzun en büyük düşmanı olduğu gibi saçlarımızın da en büyük düşmanı. Stres oranımız arttıkça saçlarımızın dökülme oranı da artıyor ne yazık ki.  

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + 5 =