Ramazan ayında her yaklaştığında aynı konular konuşulur; tok tutan besinler, ramazan alışverişi, sahurda ne yemeli, iftarda ne yemeli. Bunlar ramazan ayının demirbaşlarıdır ve asla değişmezler.

Ramazan bu yıl mayıs ayına gelince haliyle sıcak havalarında etkisi ile insanlarda susuzluğa nasıl dayanılır telaşı başladı. Aslında yemek yemekten çok sıvı tüketmekle ilgili sıkıntı olanlar azımsanamayacak kadar geniş bir kesim. Özellikle iş yükü çok olan çalışanlar, çeşitli hastalığı olanlar ( şeker gibi ) bu sıkıntı ile nasıl baş edeceklerini düşünür oldular. Aslında çözüm basit; doğru beslenme ile!
Yaklaşık 17 saat civarında bir süreyi aç ve susuz geçirmek gerekiyor. Bu da hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak bizleri oldukça zorluyor. Peki tam olarak nelere dikkat etmek gerekiyor? Uzmanlar iftardan sahur bitimine kadarki süreçte bol sıvı tüketimi hakkında uyarıyorlar. Aynı zamanda baharatlardan, hamur işlerinden ve şekerli ürünlerden de uzak durmak gerekiyor. Biz her ne kadar şerbetli tatlıları sevsek de bunlar ertesi gün bize ciddi boyutlarda susuzluk olarak geri dönüyor ne yazık ki. Bunlar yerine sebze yemekleri, baharatsız ızgara et ürünleri ve yine baharatsız çorba çeşitleri seçenek olabilirken tatlılarda sütlü tatlılar tercih etmek hem tatlı isteğinizi bastıracak hem de ertesi gün içinizin yanmasına engel olacaktır.

Doğru beslenme dediğimizde aklınıza illa diyet menüleri gelmesin. Ramazanda doğru beslenmek demek fizyolojik anlamda rahat etmeniz anlamına gelir. Tüm gün aç olduğumuz için bir an da yüklenmek sonrasında çeşitli gaz sıkıntılarına ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca az yağlı yemek gerekir. Asitli içecekler de reflü ve gastrit gibi sorunları ortaya çıkaracağı için azaltmakta ve mümkünse tüketmemekte fayda var.

Bir diğer konu ise sahur beslenmesi. Eğer yiyip yatacaksanız bu kısımda da dengeli gıda tüketmek gerekir. Öncelikle kızartmalardan uzak durun. Pirinç gibi glisemik indeksi yüksek gıdalardan da uzak durmak gerekiyor. Çünkü pirinç hem sizi şişirecek ve başka yemek yiyemeyeceksiniz hem de kana çabuk karıştığı için ertesi gün çabuk acıkacaksınız.
Mesela hem sahurda hem de iftarda chia tohumu ve kinoa içeren gıdalar tüketebilirsiniz. Chia tohumunu salatalarınızda, yoğurdun içinde, yemeğin içinde ve hatta ayran gibi içeceklerin içine katarak kullanabilirsiniz. Kinoa da artık pek çok besinin yerini aldı bile. Mesela kısırı bulgurdan değil kinoadan yapıyoruz artık. Yada ton balıklı kinoa salatası, kinoa köftesi, kinoalı dolma gibi daha pek çok yemeğin içinde kinoaya rastlamak mümkün. Bu iki besin gün içerisinde sizi tok tutmaya yetecek potansiyele sahip.

Günlük hayatımızın her anında olduğu gibi ramazanda da dengeli ve özenli beslenmeye dikkat edersek, süreç bizim için pek de zorlayıcı olmayacaktır.

İftar ve sahurda yenebilecek tarifler içinse takipte kalın…

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 5 =