Günümüzde kadınların en büyük sorunlarından biri haline gelen polikistik over sendromu artık eskisinden daha da yaygın bir hale geldi. Her 10 kadından 3’ünde görülmeye başlayan bu rahatsızlık başta anlaşılmasa da, ilerleyen dönemlerde kadınlar için sıkıntılı süreçler yaratabiliyor ne yazık ki.

Öncelikle polikistik over sendromunun ortaya çıkma sebeplerine bir bakalım. PKOS olarak da geçen bu hastalık ilk olarak genetik yatkınlık ile ortaya çıkabiliyor. Özellikle birinci derece yakın akrabalarda ( anne ve kız kardeş ) böyle bir rahatsızlık söz konusu ise kişinin kendisinde de görülme oranı oldukça yüksek olabiliyor.

Bir diğer etken ise insülin direnci. İnsülin hormonu pankreas tarafından üretilen bir hormondur ve görevi kandaki glikoz seviyesini düzenlemektir. İnsülin direnci ya da diğer bir adıyla insülin rezistansı vücut dokularının insülinin etkisine direnmesi ile ortaya çıkar ve bu noktada vücut daha fazla insülin üretimine girer. Bu aşamada PKOS hastalığının ortaya çıkmasında insülin hormonları devreye girer ve yumurtalıkları etkileyerek hormonal dengesizliklerin oluşmasına neden olurlar.
Fazla insülin androjen seviyesini arttırır. Bu sebeple adet düzensizlikleri ve vücutta kıllanma artışları görülür. Aynı zamanda polikistik over sendromu belirtileri arasında kilo alıp vermede zorluk yaşama,kısırlık,depresyon,yüksek kan basıncı ve yumurtlama problemleri de yer almakta.

Kolay kilo alıp verme de zorlanmanın en büyük sebeplerinden biri insülin direncidir. Bunu ortadan kaldırmak için doktor tavsiyesi ile ilaca başlamak gerekebilir. İnsülin direnci ortadan kalktıktan sonra polikistik over sendromu sorunu büyük oranda çözülmüş olacaktır.

  • Yaşam tarzında değişikliğe gitme
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseme
  • Sağlıklı beslenme ( özellikle karbonhidrat alımını minimuma indirme )
  • Düzenli egzersiz yapma
  • İnsülin direnci ölçümü yaptırıp gerekli ise ilaç tedavisine başlama

gibi seçenekler, polikistik over sendromu yaşayan kadınlar için onları çözüme götürecek en etkili çözümlerin başında yer alıyor. Aynı zamanda jinekoloğunuzun tavsiye etmesi üzerine adet düzensizliklerinizi kontrol altına almak adına doğum kontrol ilacı da kullanmanız gerekebilir.

Tüm bunların yanı sıra PKOS olan kadınlarda ciddi boyutlarda kısırlık durumu ile karşılaşılabilir. Yumurtlama fonksiyonları düzenli çalışmadığından hamile kalamama, çocuk sahibi olamama ve düşük yapma oranı büyük ölçüde artacaktır.

Tüm bu sıkıntılı durumları yaşamamak adına belirtileri takip ederek bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmanızda ve tedaviye başlamanızda fayda var.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 6 =