Pilates Yapmak Ne Kadar Sağlıklı

Spor yapmak keyifli iş. Fitness, aerobik, yürüyüş, koşu, bisiklet ve daha pek çok spor türü, hem sağlığımız açısından hem de ruhsal açıdan bizi daha iyi bir hale getiriyor.

İstisnasız her doktorun önerdiği spor, çeşitli dalları sayesinde bize daha çok alternatif yaratabiliyor aslında. İlla spor salonlarına yazılmak ya da sürekli koşmak, veya kapsamlı sporları yapmak zorunda değiliz. Evimizde, sokağımızda, yakınsak sahilde ve hatta iş yerimizde bile spor ve egzersize zaman ayırabilmemiz mümkün. İş yeri dediğimizde de gözünüzde büyütmeyin tabi. Oturduğunuz yerden yapabileceğiniz minik hareketleri kast ettim. Ya da 3. Kata asansör ile değil de merdivenle çıkmanız, günlük hareket sürecinizi arttırmanız da yardımcı olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, daha çok bedenin bütününe ve ruhsal gelişime yönelik alanlar da var. Mesela yoga, mesela pilates. Peki nedir bu yoga ve pilates? Herkes yapabilir mi? Evde yapılabilir mi? İlla bir eğitmenle mi yapmak gerekir? Yaparken neler gerekir? Gibi gibi pek çok soruya bu yazımız da yanıt bulabileceğiz.

Öncelikle pilatesten başlayalım. Pilates vücudun genel sağlığı ve kas-iskelet yapısı açısında oldukça faydalı bir spor türü. İnternette araştırdığınız zaman “kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir” açıklamasına rastlıyorsunuz genellikle. Aslında bu açıklamayla bile ne kadar yararlı olduğunu anlamak mümkün.

Vücudumuz zannettiğiniz kadar basit bir sisteme sahip değil. Her şey içerde birbirine bağlı. Yediklerinizden tutunda düşüncelerinize, düşüncelerinizden tutunda kaslarınızın yapısına kadar her şey sistematik bir şekilde bağlantılı. Bu noktada pilates devreye girdiğinde öncelikli olarak kas sisteminizi çalıştırıyorsunuz. Hareketlere devam ettikçe esnekliğiniz artıyor ve nefes alışverişleriniz de değişimler meydana geliyor. Hareket eden ve esneyen vücutta çeşitli hormon salınımları artıyor ve bu durum hem ruh sağlığımızı hem de cinsel hayatımızı olumlu yönde etkiliyor. Tabii bedenimizin daha sağlıklı bir hal alıp, güçlü kaslara sahip olması durumu da var. Kaslarınız geriliyor ve pilates ile çalıştırdıkça daha da güçleniyor.
Aletsiz ya da ekipmansız pilates hareketleri olmakla birlikte bu işi aletli pilates ile ya da pilates lastiği, topu ve çemberi gibi ekipmanlarla yapmak hem daha sağlıklı hem de daha sonuç odaklı oluyor.

Önemli olan vücudu yersiz yere zorlamak değil elbette. Hareketleri doğru şekilde yaptığınız da doğru sonuçlara daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Pilates aslında herkesin rahatlıkla yapabileceği bir spor gibi görünse de aslında kendi içinde risk içeren de bir spor türü. Mesela bel, boyun, diz ya da iskelet sisteminde sıkıntısı olanlar, hamileler, çocuklar ya da çeşitli hastalıklara sahip olanlar mutlaka ama mutlaka doktor kontrolünde bu işe kalkışmalılar. Çoğu hastalıklarda yürüyüşün bile zararlı olduğunu düşünürsek, pilates konusunda daha temkinli davranmak gerekir.

Pilatesi eğer bir sağlık probleminiz yoksa ya da evde kendiniz yapmak istiyorsanız illa ki eğitmenlerle çalışmak zorunda değilsiniz. İnternette başlangıç seviyesinde pilates videoları bulmanız ve bunları evde rahatlıkla uygulamanız mümkün. Fakat yeni başlayanlar için ilk etapta bir eğitmen eşliğinde çalışmak daha faydalı olacaktır.

Pilatesi evde yapanların ilk etapta pilates bandı, pilates çemberi, pilates topu ve tabii ki mutlaka bir pilates matı edinmeleri gerekmekte. Mat (minder de diyebiliriz) olmadan yerde ya da yumuşak bir zemin üzerinde dikkatsizce pilates yapmak, sağlığımız açısından bizi riske atabilir, sakatlıklar geçirmemize sebep olabilir. O yüzden mutlaka bir pilates minderi edinin.

Peki ya yoga? Bir sonraki yazımızda da yogadan bahsedeceğiz sizlere. Sağlıkla kalın

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + thirteen =