LÜKS OFİSLER

Günümüz ofislerine baktığımız zaman hep modern çizgiler görüyoruz. Hem ofis aksesuarları hem ofis iç tasarımları modern çizgiler taşıyor. Üstelik hemen her ofis eskiye göre daha lüks yerleşimleri tercih ediyor. Kullanılan ürünler, mobilyaların türü ve aksesuar çeşitliliği genellikle lüks ürünler ile yapılıyor.

Ofis tasarımlarında gösterişli ve ihtişamlı ofisler geçmiş dönemde lüks ya da ultra lüks kabul edilirken, artık günümüz sade tasarımları ve kullanılan mobilyalar lüksü oldukça farklı bir boyuta taşıdı. Gerek mermer zeminler, gerekse lake duvar kaplamaları, eski tasarımları aratmıyor diyebiliriz. Yani artık altın varaklı oymalı koltuklarınız olmadan da ofisinizde lüksü yakalama şansına sahipsiniz.

Ofis yerleşiminde ofisin m2 alanı büyük önem taşıyor. Mobilya ve aksesuarları bu ölçülere göre seçmeniz ve yerleştirmeniz gerekir. Özellikle m2 olarak küçük alanlara sahip ofislerde açık renk tonlarının hakim olması, verimli çalışma alanları için birinci öncelik diyebiliriz. Tabii bu demek değildir ki geniş alana sahip ofisler karanlık ortamlara sahip olsunlar. İş alanlarının çalışma verimliliği adına sade tasarımlara, az aksesuara ve soft renklere ihtiyacı vardır. Böylece çalışan personel de iş veren de sıkıntı yaşamaz.

Ofisin iç tasarımı kadar tercih edilecek aksesuarlar da büyük önem taşıyor aslında. Aydınlatma ürünlerinden kırtasiye malzemelerine, duvardaki tablodan bir mektup açacağına kadar her şey bir bütün demek mümkün. Bu sebeple doğru ürünleri seçmek ve bir bütün oluşturmakta fayda var. Beymen mağazalarında El Casco markasının kitap görünümlü dosyalıkları, klasik ofis tasarımlarında şık bir tamamlayıcı olabilir gibi görünüyor.

Yerleşim ve aksesuar dışında ofisin derli toplu bir görünüme de sahip olması gerekir. Açıkta duran raflar, yığılmış dosya ya da kitaplar, hem çalışanlar için hem de misafirleriniz için olumlu bir görüntü yaratmayabilir. Eğer elinizdeki materyallere güveniyorsanız koyu renk cam dolaplar ( boydan boya ya da geniş bir duvarda ) oldukça şık bir görünüme kavuşmanızı sağlayabilir.

Çalışma alanlarında lüks görünüm elde etmenize olanak sağlayacak bir diğer unsur ise deri ürünler. Ama bunu koltuk ya da sandalyeleriniz de değil, aksesuar tercihlerinizde kullanmanız daha iyi olacaktır. Deri koltuklar her ne kadar konforlu ve ihtişamlı bir görünüm elde etmenizi sağlasa da, misafirleriniz için rahatsız edici olabilirler. Özellikle de yaz aylarında. Bunun yerine deri tutkunuzu Assouline ürünleri ile sınırlı tutabilir, böylelikle işi kararında bırakarak daha şık bir ortam elde edebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra ofisinizin giriş alanı da yukarıda yazdıklarımız kadar önemli diyebiliriz. Misafirlerinizi karşıladığınız bu ilk alan, ofisinizin iç dizaynı kadar önem gerektiriyor. İlla aydınlık ve açık renk ürünlere yer vermek istemezseniz bu işi koyu renklerle de çözebilir, lüks ve şık bir dizayn elde edebilirsiniz. Tabii yine alanın genişliği, renk uyumları ve aydınlatmalar, bu alan için dikkat etmeniz gerekenler arasında.