Nemsizlik hakkında bilinmeyenler dediğimiz zaman aklımıza çok şey gelebilir. Aslında bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, neden nemsiz bir cilde sahip olduğumuz. Çünkü kuru cilt ile nemsiz cilt kavramları genelde birbirine karıştırılan iki kavram haline geldi. Önemli olan ikisi arasındaki farkı anlamak ve gerekeni yapmak.

İlk olarak şunu söyleyelim, nemsizlik bir cilt durumudur. Yani cildinizin nemsiz olması kuru, kuru olduğu da nemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Yani sizin nemsiz bir cildiniz varsa bu bir cilt tipi değil cilt durumudur. Cilt tipi olarak kuru, yağlı ve karma seçenekleri daha uygundur. Bu doğuştan gelen bir yapıdır ve değişmez. Bununla yaşamayı öğrenmek gerekir.
Peki kuru cilt ile nemsiz cilt arasında ki farklar neler?

Öncelikle cilt kuruysa yağ barındırmaz. Ve bu tüm cilt için geçerlidir, tek bir bölge ile sınırlanmaz. Krem sürdüğünüz de cilt bunu anında emer ve kaybolur. Bu sebeple kullandığınız ürünler de sizin için oldukça önemli.

Eğer cildiniz nemsiz ise muhtemelen su açısından eksiklik yaşıyorsunuzdur. Nemsiz cildi ortaya çıkaran pek çok faktör var. Hava koşulları, mevsim geçişleri, rüzgar yoğunluğu, alkol, sigara ve yaşam tarzı bunlardan sadece birkaçı. Özellikle su tüketiminde ki eksiklik ciddi bir etken. Belirtmek gerekir ki cilt, içtiğimiz sudan en son fayda görür. Yani siz 1 litre su içtim cildime yeter diyorsanız yanılıyorsunuz. Vücudunuz alması gerekeni aldıktan sonra kalan su cildindir. Su bu kısma en son etki eder. Bu yüzden cildi hem dışarıdan hem de içeriden beslemek gerekir. Yani beslenmenin ve kullandığımız cilt ürünlerinin etkisi çok önemlidir.
Elbette nemsizlikten yağlı ciltler de nasibini alıyor. Tekrar belirtelim nemsizlik her türlü cilt tipinde meydana gelebilen bir durumdur. Yağlı ciltlerin mümkün olduğunca nemsiz kalmaması gerekir. Çünkü nem olmazsa cilt daha çok yağ üretir. Bu da pek karşı karşıya kalmak istemeyeceğimiz bir durum. Özellikle de cildimiz en çok kışın soğuk havalarda neme ihtiyaç duyar. Eller ve saç dipleri sürekli kurur ve bu uzun süre devam eder. Bu yüzden kendi cilt tipimize ve durumumuza uygun ürün kullanımına dikkat etmekte yarar var.

Yves Rocher Hydra Vegetel

Vichy Mineral Hyaluronik Asit

Bioderma Hydrabio Krem

Caudalie Vinosource Overnight Recovery Oil

Yukarıda belirttiğimiz ürünler hem E vitamini hem kolajen hem de çeşitli yağlar açısından oldukça zengin ürünler. Vakit kaybetmeden, uzun vadede sıkıntı yaşamamak adına cildiniz için doğru ürünü bulmakta, yaşam tarzınızı değiştirmenizde ve kendinize özen göstermenizde fayda var.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + twelve =