Minimalist yaşam ve evler dediğimiz zaman gözünüz bir an da korkmasın lütfen. Evet biraz küçülme ve hafifleme yollu bir yaklaşım fakat göründüğü kadar zor ya da komplike bir durum değil.

Öncelikle minimalizmin ne olduğuna bakmak gerek. Minimalizm aslında bir sanat akımı, idi. Yani ilk başlarda bu şekilde ortaya çıkmış olsa da zamanla evrimleşerek (ilk çıkış alanını kaybetmeyerek) bir hayat felsefesi haline gelmiş durumda. İçerisinde hem sadeliği hem hafifliği hem de yalınlığı barındırıyor. Bayağılıktan, sakillikten ve basitlikten uzaktır ki genellikle de bunlarla karıştırılır ya da bu kavramlarla bağdaştırılır. Yani aslında sade ama basit olmayandır minimalist.

Yaşadığımız her gün yeni bir şeyler görüyor, alıyor, inceliyor, seçiyor, düşünüyor ya da özümsüyoruz. Ve tüm bunları yaşarken hayatlarımıza biraz daha kaos dahil oluyor. Nedenini bilmeden aldığımız şeyler, gittiğimiz yerler, aradığımız insanlar, yaptığımız tercihler o kadar çok ki, bazen biz bile kendi hızımıza yetişemiyoruz. Bu sebeple de hayatımızın bazı noktalarında minimalist davranmamız gerekiyor aslında.

 

Genellikle ev dekorasyonlarında tercih edilen minimalist yaşam, aslında hayatımızın pek çok noktasında tercih etmemiz gereken unsurlardan biri. Mesela etrafımızdaki insanlar… En son ne zaman insan ya da düşünce detoksu yaptınız? Gereksiz kalabalıklardan ne zaman arındırdınız en son çevrenizi? Bence denemelisiniz. Tıpkı ev eşyaları gibi fazla insan ya da düşünce istifçiliği de sıkıntı yaratır insana. Peki ya eşyalar?

Modern zamanın en popüler özelliklerinden biri alışveriş. Ekonomik gücünüzün el verdiği ölçüde ihtiyacımız olan ya da olmayan o kadar çok şey alıyoruz ki… Bu tüketim çılgınlığı zamanla içinden çıkılmaz ve önüne geçilemez bir hal alıyor. Böylelikle hep daha daha daha fazlasına takılıyor aklımız. Aldıkça alıyor, tükettikçe tüketiyoruz.

Hangimiz bir adet siyah mantoya sahipken bir başkasını alma duygusunu yaşamıyoruz ki? Ya da hangimiz 5 adet tabağı varken ihtiyacı olmadığı halde gidip sırf daha güzel ya da ucuz diye 6.’sını ve hatta yedincisini almıyor? Bunu hepimiz yapıyoruz kabul edelim.

Her şeyin fazlası yük!

Evet her şeyin fazlası yük. Fazla eşya, fazla düşünmek, fazla kilo, fazla insan vs.vs. Fazla olan her şey hayatınızın yaşam alanından yer götürür, ciddi bir depolama gerektirir. Çoğu zaman paranız çoğu zaman zamanınız ve çoğu zamanda psikolojinizden çok şey kaybedersiniz. Peki minimalist yaşama nasıl geçeceğiz? Gelin beraber bakalım.

 

 • Öncelikle aldığınız şeyi eskisi ile değiştirin. Yani eğer yeni bir şey alıyorsanız eskisini elinizde tutmayın.
 • Kaliteli şeyler alın. Bardak, tabak, gömlek, kemer, çanta vs. Kaliteli ama az olması sizin için hem maddi hem de manevi açıdan daha avantajlı olacaktır. Bir ay sonra derisi soyulacak bir çanta almak yerine kaliteli bir çanta tercih etmeniz sizi hem maddi açıdan hem de manevi açıdan yormayacaktır.
 • Fazla mükemmelliyetçi olmayın. Bu hem sizi yoracaktır hem de ulaşamadıklarınız yük olacaktır.
 • İhtiyaçlarınızı belirleyin. Neye ne kadar ihtiyacınız var? Ya da aldığınız şeyleri kullanıp kullanmayacağınızı belirleyin. Mesela hiç davetlere gitmeyen birinin smokin alması pek de mantıklı değil. Veya hiç oyun oynamayan birinin oyun/oyuncu kulaklığı alması da mantıklı görünmüyor.
 • Alışverişe çıkarken liste ile çıkın. Böylece ihtiyacınız olanları alabilirsiniz.
 • Ve tabii markete tok gidin. Liste yapsanız da yapmasanız da açsanız gereksiz bir sürü şey alabilirsiniz.
 • Sahip olduklarınıza şükredin. Böylece elinizdekilerin de değerini bilebilirsiniz.
 • Toplumun yönlendirmelerinden ziyade siz ne istiyorsunuz ona bakın. Sırf çevreniz öyle istiyor diye bir şey almayın, bir şey yapmayın.
 • Dolabınızı gözden geçirin ve çok uzun zamandır kullanmadıklarınız eleyin, verin, satın.
 • Sosyal medya detoksu yapın, kullanmadığınız hesapları kapatın, konuşmadığınız kişileri silin vs.
 • Yemek konusunda da minimalist davranabilirsiniz. Daha az ama öz, sade, besleyici ve doyurucu gıdalar tercih edebilirsiniz.
Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 − 1 =