Son zamanlarda içinde bulunduğumuz korona virüs salgını sebebi ile biz de kendimizi değişik bir yaşam tarzının içinde buluverdik. Maskeler, dezenfektanlar, aman oraya dokunma, buraya oturma, şuraya gitme derken içimizden bir deli çıktı desek yeridir.

Temizlik konusunda eskiye oranla ayrı bir titizlenir olduk. Eminim büyük bir çoğunluğumuz marketten eve getirdiğimiz peynir ambalajını sabunla ya da deterjanla yıkamıyordu.

Ama artık devir değişti ve ne yazık ki kendimizi ve ailemizi korumak adına bugüne kadar alışık olmadığımız bir düzenin içine girdik. Ve bu düzende liste başı temizlik! Eğer temizliğimize dikkat edersek daha sağlıklı ve daha güvenilir yaşayabiliriz çünkü.
Mikropların yaşadıkları alanlar dediğimiz zaman, aslında gün içerisinde hep elimizin altında olan yerler gelsin aklınıza. Basit düşünelim. En çok nerelere dokunuyoruz elimizle? Ya da en çok nerede vakit geçiriyoruz? İşte tüm bu yerler mikroplar ve bakteriler için bulunmaz bir nimet diyebiliriz.

Mutfak, banyo ve diğer yaşam alanları için tehlike çanları çalıyor gibi!!!

Mutfak

En çok mutfakta bulunuyorlar. Özellikle baharatlıklar, kesme tahtaları, süngerler, kurulama bezleri, lavabo ve çevresi ve küçük ev aletleri bulunabilecekleri en önemli yerler arasında listenin başında yer alıyor.

Banyo

Elbette banyo da bakterilerden ve mikroplardan nasibini alan yerler arasında. Lifler, diş fırçaları ve ıslak ya da nemli havlular mikropların rahatça üremesi için en elverişli yerler arasında. Bu sebeple tüm bunları sık sık değiştirmenizde fayda var.
Çalışma ve Oturma Odası

Çalışma masası, klavye, kalemler, kumanda, prizler, kapı kolları, lamba anahtarları, halılar, koltuklar vs. Sürekli elinizin değdiği ve kir birikebilecek her alan bakterilere, mikroplara açık alandır. Bu alanları sık sık temizlemeli, dezenfekte etmelisiniz.

Yatak Odası

Yatak odasında ise yastık kılıflarınızı haftada en az iki kere, nevresimlerinizi de haftada bir kere değiştirmenizde fayda var. Özellikle bu dönemde! Yastık kılıfları solunum açısından en yakın olduğumuz ve yüzümüzün sürekli değdiği kısım. Eğer her gün duş almıyorsanız haftada en az iki kere yastık kılıfı değişimi yapmalısınız. Toz, kir ve bakteri için en ideal ortamlardan biri diyebiliriz. Ev akarları da cabası…

Tabii bu listeye çocuklarınızın oyuncakları ve oyun alanları da dahil.

Sevgiler..

xx
Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 1 =