Kadınların vazgeçilmez ürünlerindendir kozmetik ürünleri. Yıllarca bir üründen diğerine doğru koşarken belli markalarda karar kıldığımız ya da vazgeçerek deneme yanılma yoluyla devam ettiğimiz çok olmuştur. Gerçi erkeklerde artık belirli kozmetik ürünlerine hayatlarında yer vermeye başladılar. En basit haliyle parfüm ortak noktamız oldu onlarla.

Peki bu ürünleri kullanırken ne kadar zamanda bir tazelememiz gerekecek hiç düşündünüz mü? Aldığınız maskarayı çok severek kullanıyor olabilirsiniz. Ama ömrünün yaklaşık 3 ay civarı olduğunu biliyor muydunuz?

Gelin beraber hayatımızın büyük bir kısmını kaplamakta olan kozmetik ürünlerinin, hayatımızda ki ömrüne bir göz atalım.
Kadınları ve erkekleri ortak paydada buluşturan parfüme bir bakalım önce. Aldığınız herhangi bir parfümün sizin elinizdeki ömrü 3 yıl kadar olabiliyor. Tabi bu süre parfümün kalitesine göre biraz yukarı aşağı oynayabiliyor.

3 yıl ömrü olan ürünler arasında şampuan ve saç kremleri de var. Gerçi ebatlarından ötürü onları bu kadar süre elimizde tutamıyoruz ama yine de belirtmekte fayda var.

Aynı zamanda saç spreyleri ve vücut losyonları da 3 yıllık ömrü olan kozmetik ürünleri arasında.

Peki eyelinerlar? Likit eyelinerın ömrü 6 ile 12 ay arasında değişmekte. Aynı şekilde kapatıcılar, fondötenler, göz kremleri ve yüz temizleme ürünleri de yaklaşık 6-12 aylık bir ömre sahipler.

Rujlar, farlar, allıklar, pudralar ve elbette dudak kremleri 2-2.5 yıl arasında bir zamanda tüketilmesi gereken bir zaman dilimi içerisindeler.

Tabii dudak parlatıcıları, güneş kremleri, krem farlar, sabunlar, yüz kremleri ve duş jelleri daha kısa zamanda tüketilmesi gerekenler arasında. Bu ürünler  1 ile 1.5 yıl gibi bir zaman zarfında tüketilmesi gerekiyor.

Gelelim 2-3 aylık ürünlere… Yukarıda da belirttiğimiz gibi maskaralar bu kategoride. Aynı zamanda peeling ürünleri ve yüz maskeleri de 2-3 aylık dönem içerisinde yer alıyor.
Yani siz nasılsa rimelim var alalı daha kaç ay oldu ki? Deseniz de 3. Aydan sonra kendisini cildinizin ve hatta gözünüzün sağlığı açısından kullanmamanız gerekiyor. Kaldı ki zamanı geçen bu ürünler sık kullanıldığında ileride cilt kanserini ortaya çıkarabilecek derecede sizleri tehdit ediyor.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 3 =