MAKYAJ KULLANIM ALANLARI

Kadınların en zayıf noktalarından biridir makyaj. Tıpkı asla karşı koyamadığımız ayakkabı tutkumuz gibi. Yatak odalarımızda, giyinme odalarımızda ve hatta banyolarımızda, bir köşeyi mutlaka bunun için ayırıyoruz ve makyaj yapmayı çok seviyoruz 🙂 Peki bu alanları nasıl düzenlemek gerekir ? Nelere bu alan da yer vermek, nelerden kaçınmak gerekir gelin bir göz atalım.

Gereksiz Ne Varsa Kurtulun
Öncelikle işinize yaramayan her türlü malzemeden kurtulun! Gereksiz hiç bir ürüne ya da ekipmana yer vermeyin. Sadelik en önemli kurallardan biri olmalı bir kadının hayatında. Her şeyin ıcık bıcık yer aldığı, ağzına kadar dolu olduğu, üst üste alt alta depolandığı bir alan, hem kötü bir görüntü oluşturur hem de zaman kaybı yaratır. Üstelik açıkta duran makyaj malzemeleriniz tozlanacağından bu üst üste görüntü daha da çirkin bir hal alabilir. Tüm bunlara istinaden makyaj masanızı az ve öz kuralıyla düzenlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kullanışlı Masalar
Bir diğer önemli madde ise kullanışlı makyaj masaları veya makyaj alanları. Bunun için çekmecelerde bölmeler oluşturabilir, eğer çekmece kullanmıyorsanız masanızın üzerinde bölmeli şık kutulara yer verebilir ya da aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi bölmeli masalar tercih edebilirsiniz. Bu fonksiyonel masalar sizi büyük bir dağınıklıktan kurtaracaktır.

Eğer masanızın üzerinde aynaya yer verecekseniz, büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir. Gereksiz büyüklüklerde ve eğimlerde ayna kullanmak pek de işinize yaramayacaktır. Bunun yerine orta ebatlarda bir ayna tercih edebileceğiniz gibi, duvara asılacak bir ayna da kullanabilirsiniz. Böylece genel görünümünüze geniş bir açıdan bakabilir, detaylara hakim olabilirsiniz.

Son zamanlarda pek bir popüler olan, cam tabak ya da tepsiler, hasır tabak ya da tepsiler vb. ürünler, derli toplu bir görüntü için tercih edilmekte. Benimde oldukça hoşuma giden bu ürünlerden cam tabak, makyaj masamda yerini çoktan aldı bile.

Hem daha derli toplu hem de sade ve şık bir görünüm elde edebildiğim makyaj masamda, özellikle cam objelere yer vermek, ferah bir görüntü elde etmemi de sağladı. En sık kullandığınız ürünlere bu cam tabaklarda yer vererek, kullanmak istediğiniz ürün arayışınızda zamandan tasarruf edebilirsiniz.

İlla bir aksesuar ya da bir objeye yer vermek gibi bir eğiliminiz varsa, sizin için çiçek önerisinde bulunabilirim. Yalnız özellikle belirtmek isterim ki plastik yapma çiçeklerden bahsetmiyorum burada. Canlı, rengarenk mis kokulu bir çiçek kastettiğim. İster saksı çiçeği olsun ister vazo çiçeği hiç fark etmez. Önemli olan makyaj masanızı ve bulunduğu odayı çiçekle canlandırmak. Emin olun sizin de çok hoşunuza gidecektir.

Renkler

Bitirmeden önce son bir konuya daha değinmek istiyorum; Renkler! Zaman zaman farkında olamasak da renklerin hayatımızdaki önemi çok büyük. Hangi rengin bizde nasıl bir izlenim oluşturduğu, bizi nasıl bir ruh haline soktuğu ya da duygularımız üzerinde ki etkilerinin nasıl olduğuna dair belli başlı düşünceler, eminim sizin de aklınızın bir köşesini kurcalamıştır.

Renkler bizim için çok önemli. Her gün simsiyah bir oda da uyandığınızı bir düşünün. Veya kıpkırmızı bir oda da. Nasıl hissederdiniz ? Şahsen ben pek hoş karşılayamazdım bu durumu. Bu yüzden yatak odası ya da giyinme odası veya çalışma odası gibi alanlarda soft renkler kullanmaya özen gösterin. Daha pastel ya da daha uçuk tonlar… Veya ikili üçlü renkler tercih edin. Duvarlar açık renkse makyaj masanız biraz daha koyu olabilir elbette. Burada dikkat çekmek istediğim nokta, kendinize kasvetli ortamlar yaratmamanız ve biraz daha iç açıcı, mutluluk verici tonlara yönelmeniz.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Makyaj alanları biz kadınlar için gün içerisinde en çok uğradığımız noktalar arasında yer alıyor. Bu yüzden dikkatli ve seçici olmakta fayda var (:
1 Yorum

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − 4 =