Makarna sosları ve makarna… Makarnayı sevmeyenimiz yoktur herhalde. Her ne kadar büyük bir çoğunluk kilo aldırır aman cıs dese de makarnanın usturuplu tüketildiğinde kilo aldırmayan bir yönü de var. Önemli olan pişirme şekliniz ve kullandığınız malzemeler.

İşte tüm bu süreçte işin içine lezzet girsin diye bir sürü sos ile hazırlıyoruz makarnalarımızı. Çeşit çeşit makarna ve çeşit çeşit sos var. Biz bugün ilk 4’ü paylaşacağız sizlerle. Demirbaş olanlar. Makarna ve sos dendiğinde ilk akla gelenler hani.

Pesto Sos: Fesleğen, krema, sarımsak, dolmalık fıstık, parmesan, zeytinyağ ve tuzdan oluşan enfes lezzet. Şahsen benim asla hayır diyemediğim 🙂

Fesleğenleri minik minik kıyıp fıstıkları da tavada azıcık kavurduktan sonra parmesanları rendeliyoruz. Sonra tüm malzemeleri mutfak robotunda bir araya getiriyoruz.
Napoliten Sos: Domates, fesleğen, sarımsak, kekik, zeytinyağ, parmesan peyniri, tuz ve karabiber. 

Sarımsakları doğrayıp zeytinyağ ile kavuruyoruz. Ardından bu işleme domatesleri de rendeleyerek dahil ediyoruz. Sonra geri kalan malzemeyi ilave edip azıcık pişirdikten sonra sosumuz hazır hale geliyor.

Arabiata Sos: Domates, soğan, sarımsak, zeytinyağ, acı biber (chili olabilir), tatlı toz kırmızı biber, tuz ve karabiber.

Soğanları ufak ufak doğrayıp sarımsakları eziyoruz ve tabii ki domatesleri de rendeliyoruz. Eğer acı biber olarak chili biberi kullanacaksanız önceden sıcak su içinde yumuşatmanız gerekiyor. Yumuşadıktan sonra ufak boyutlarda kesiyorsunuz kendilerini. Bu arada fesleğeni de ince ince kıyıyoruz.

Ardından zeytinyağ ile soğanları kavurup sonrasında sarımsakları ekliyoruz. 1 adet küp şekerimizi ve chili biberimizi ilave edip karıştırıyoruz. Domates rendesini şeker eridikten sonra ekleyin. Son olarak da baharatlarımızı ekleyip kıvam alan sosumuzun altını kapatıyoruz.
Alfredo Sos: Tereyağ, krema, sarımsak, kaşar peyniri (parmesan da olabilir), maydanoz ve tuz. 

Tereyağı bir tavada eritiyoruz. Üzerine krema ilave ediyor, yaklaşık 5 dk kadar kısık ateşte bırakıyoruz. Bu arada peyniri (parmesan ya da kaşar) rendeliyoruz. Maydanozları da incecik kıyıyoruz, sarımsağı eziyoruz. Sonra kremalı karışıma maydanoz hariç tüm malzemeleri ekliyoruz. Makarna ile buluşan sosumuzun üzerine de kıydığımız maydanozdan serpiyoruz.

Afiyet olsun 🙂

xx

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + 17 =