Likopen nedir ve ne işe yarar? Likopen kırmızı meyvelerde bulunan bir pigmenttir. Genellikle hem kanserden hem de yaşlanmadan sorumlu olan süperoksit molekülleri etkisiz hale getirir.

Domates likopen açısından oldukça zengin bir meyvedir. Özellikle pişen domatesin asit oranında azalma olduğu için likopende artış meydana geldiğinden vücut için daha faydalı bir hale geliyor.

Domates kış meyvesi olmadığından en sağlıklı tüketim zamanı yaz mevsimidir. Aynı zamanda salça ve ketçap için de kullanılan domatesin kurutulduğu zaman da besin değerinden bir şey kaybetmediğini ve rahatlıkla tüketilebileceğini söylemek mümkün.
Domates özellikle B6, A, C, K vitaminleri ve potasyum, magnezyum açısından oldukça zengin bir meyve. Aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesinde, kemik erimesinin önlenmesinde ve mide ile bağırsakların düzenli çalışmasında büyük rol oynuyor. Bunun en önemli sebebi ise içerdiği liften kaynaklanıyor olması.

Domatese ek olarak likopen içeren besinlere karpuz, greyfurt ve kuşburnunu örnek vermek mümkün. Likopenin özellikle kanser hastalığında büyük ölçüde iyileştirici etkiye sahip olduğu da kanıtlanan veriler arasında.

Hem ana yemeklerde hem kahvaltılarda ister taze isterseniz kurutulmuş olarak fakat mevsiminde domates tüketmek genel sağlığımız için oldukça faydalı. Aklınızda bulunsun !

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − three =