LAKTOZ İNTOLERANSI NEDİR NE DEĞİLDİR? 

Gıda intoleransı ya da alerjisi dendiği zaman aklımıza pek çok şey gelebilir. Bir gıdayı tükettiğimiz zaman ortaya çıkar semptomlar o gıda ile ilgili bir sıkıntımız olup olmadığını gösterir aslında. 

Laktoz intoleransı da bunlardan biri. Laktoz, sütte bulunan süt şekeridir. Laktozun doğru kullanılabilmesi için laktoz şekerinin ayrılması gerekir. Burada devreye vücudumuzun ürettiği laktaz enzimi girer ve şekerin ayrılmasına yardımcı olur. Eğer ki vücudumuzda laktaz üretimi az ise laktoz ayrıştırımı yapılamaz ve laktoz intoleransı ortaya çıkar. 

Bilmeyenler için küçük bir not: 

LAKTAZ: Sütte bulunan laktozu (süt şekeri) emilerek kana geçebilmesi için parçalayıp daha küçük formları olan galaktoz ve glikoza çeviren enzim. Kana geçen galaktoz ve glikoz karaciğere gider. Galaktoz da karaciğerde glikoza dönüşür ve kandaki glikoz düzeyi yükselir. Eğer laktoz tam olarak parçalanmazsa kandaki glikoz seviyesi yükselmez. Laktozun bağırsaklardan emilebilmesi için laktaz enzimi tarafından parçalanması şarttır. 

Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir? 

Sık nükseden baş ve mide ağrıları, gaz ve şişkinlik, ishal ve hatta mide yanmaları en çok bilinen belirtileri arasında. Tabii ilerleyen zamanlarda bağırsaklarda da sıkıntılı durumlarla karşılaşmak mümkün olabiliyor.  

Tüketilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Gıdalar 

Öncelikli olarak normal olan süt ve süt ürünlerinin tüketiminden kaçınmak gerekir. Buna içeriğinden emin olmadığınız paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar ile çeşitli soslar ve kremalar da dahil.  

Genellikle büyük market raflarında laktozsuz süt ve süt ürünlerine rastlamak mümkün. Yoğurt, beyaz peynir ve sütü rahatlıkla temin edebilirsiniz. Üstelik sütler uzun ömürlü sütler değil günlük sütler. Aynı zamanda yine laktozsuz uzun ömürlü sütlerde mevcut.  

Bunlara ek olarak soya sütü, soya peyniri, hindistancevizi sütü, badem sütü ve hatta pirinç sütü gibi ürünlere de rahatlıkla ulaşmanız ve tüketebilmeniz mümkün.  

Eczanelerden temin edeceğiniz laktaz tabletleri vücudunuza laktaz desteği sağlayacaktır. Tabii öncelikle bunun için uzman bir hekime danışmanız ve o şekilde yol almanız çok önemli.  
 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × five =