Kuru ciltler için çözüm yolları aslında en çok arananlar arasında kendine ilk sırada yer buluyor. En şanslılarımız karma cilt tipine sahip kişiler olurken, kuru bir cilde sahip olanlar içinse her şey o kadar da kolay değil. Hele bir de benimki gibi kuru ve hassas bir cildiniz varsa iş bizler için daha da zor oluyor.

Kullandığımız musluk suyu, beslenme şeklimiz, kremler, diğer kozmetik ürünleri, güneş, deniz, tatil, stres ve içinde bulunduğumuz koşullar bile cildimizin sağlıklı bir yapıya sahip olmaması konusunda bir etken. Bunların hepsini dengede tutmak adına kuru cilt yapısına sahip olanların ciddi derece de özenli olması gerekiyor. Bu sebeple kullandığımız ürünlerden içtiğimiz suya, beslenme şeklimizden stresle baş etme durumumuza kadar her konuda dikkatli olmalıyız. Peki nasıl olacak bu?
Öncelikle stresle baş etmeyi öğrenmeli. Bunun için kurslar ve seminerler mevcut. Dilerseniz bu işin eğitimini online bile alabiliyorsunuz. Aynı zamanda internet üzerinde çeşitli videolar ve pdf ler de var. Tabii konuyla alakalı kitaplarda satılıyor. Bunlardan biri ya da bir kaçı ile stres faktörüne çözüm bulabilirsiniz. E baktınız olmuyor elbette bir uzmana danışmanız da fayda var.

Stres basamağını atladıktan sonra içtiğiniz suya yediğiniz yemeğe dikkat edeceksiniz. Susuzluk kuraklıktır. Vücudun da suya ihtiyacı vardır. Günde 6-7 bardak için diyenlere bakmayın bunu 8-10 bardağa çıkartın. Elbette her şeyin fazlası zarar işin suyunu da çıkarmamak gerek. Siz makul tüketimde kalmaya ve altına düşmemeye gayret gösterin.

Beslenme konusu biraz komplike bir konu. Elbette sizin için iyi olan ve sağlıklı gıdaları tüketmeniz en doğrusu olacaktır. Fakat genel olarak su bakımından zengin olan besinleri tercih etmenizde fayda var. Mesela salatalık, marul, brokoli, avokado, çilek, karpuz, kereviz gibi gıdalar su bakımından zengin gıdalar arasında yer alıyor. Bunları beslenme listenize eklemeniz cildinizi içeriden beslemenize yardımcı olacaktır.
Gelelim kozmetik ürünlerine. Burada sizlere market kozmetik ürünlerini tavsiye edemeyeceğim ne yazık ki. Daha çok eczaneler de ve kozmetik mağazalarında yer alan ürünlere değineceğim. Tabii ki diğer ürünlerde kuruluk ya da hassasiyet konusunda iyi olabilir fakat kaş yaparken göz çıkarmamak gerekir. İçerdikleri kimyasallar, bir tarafı yaparken, uzun vadede diğer tarafa zarar veriyor. Şöyle ki; daha önce paylaştığımız kimyasal içerikler yazımızda da belirttiğimiz gibi bazı kimyasallar uzun vadede cildi yıpratıyor, zarar veriyor, tahriş ediyor ve yoruyor. Bu sebeple siz X markanın ürününü kullanırken içeriğindeki kimyasallarla cildinize zarar vermiş oluyorsunuz. Elbette bunu kısa vadede farketmeniz mümkün değil. Sigara gibi düşünün. Kısa vadede pek sıkıntı yaşamazsınız fakat sonrasında sizi ölüme kadar götürür.

Tüm bunlar doğrultusunda kullanabileceğimiz ürünler Caudalie, Yves Rocher ve Nuxe olabilir. Özellikle Yves Rocher de kuru ve hassas ciltler için ürünler mevcut. Aynı şekilde Caudalie markası da %99 a kadar organik ürün üreten ve ürünlerinde üzüm çekirdeği, salatalık özü gibi maddeleri kullanan bir marka. Hem internetten hem de yetkili eczanelerden temin etmeniz mümkün.
Bir diğer etkense kolajen. Cilt yenilenmesine olanak sağlayan, vücudu hem içten hem de dıştan besleyen bir yapı kolajen. 30-35 yaşından sonra başlamanın doğru bir yaş aralığı olduğunu belirten uzmanlar için kolajen hücre yenilenmesinin en kıymetli ögelerinden biri. Yenilenen her hücrenin de cildimizin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayacağını söylememe gerek yok herhalde.

Bu arada sizler için ufak bir not; eğer evinizde kullandığınız banyo suyu kireçli ise buna yönelik bazı aparatlar kullanmanız mümkün. Çünkü kireç cildinize büyük ölçüde zarar verecektir, aklınızda olsun. Aynı şekilde bir diğer uyarı ise güneşli havalar için olacak. Güneş kremi sürmeden aman dışarı çıkmayın. Hem lekelenmeleriniz hem de cilt kuruluğunuz artar. Cildiniz için en uygun kremi doktorunuza ve eczacınıza danışarak temin edebilirsiniz.
Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × three =