Kolajen dediğimiz olgu aslında kemiklerimizin, kaslarımızın, cildimizin ( deri ) ve bağlarımızın yapı taşıdır. Aynı zamanda aminoasit olarak değerlendirilir. Genel olarak bakıldığında biyolojik yaşı belirler. En önemlisi de kas ve iskelet sistemine destek oluşudur.

Kolajen günümüzde pek fazla bilinmemekle beraber, durumdan haberdar olan kesimin kurtarıcı ürünüdür. Hep vitamin olarak hem de ek gıdalarla vücudumuza depolayabileceğimiz kolajen, 30 yaşından sonra hemen herkesin kullanması gereken bir ürün aslında. Çünkü 30 yaşından sonra vücudun kolajen üretimiz azalır ya da durma noktasına gelir. Dolayısıyla 30 yaşını beklemeden kolajen takviyesine başlamak ve sağlıklı yaşamak gerekir.

Ciltte kuruluk, kırışıklıkların ve sarkmaların artması, sırt, bel, boyun ve eklem ağrılarının yaygınlaşması kolajen eksikliğinden kaynaklanır. Vücudunuza yaptığınız her kolajen takviyesi size tırnaklarınız da, saçlarınız da, cildiniz de ve iskelet yapınızda iyileşme olarak geri dönecektir.

Kolajen her gıda da bulunan bir şey değil ne yazık ki. Daha çok yumurta akı, buğday, süt ürünleri, organik etler, kakao tozu ve mercimek gibi ürünlerle takviye yapabilirsiniz. Ek olarak organik C vitamini de kolajen üretimini vücudunuzda arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Son zamanlarda şampuan, duş jeli, saç kremi, el ve yüz kremleri, nemlendiriciler gibi pek üründe kolajen etkisini görebiliyoruz. Tabii bunlar hangisi ne kadar doğru ya da oranları nasıldır bilinmiyor.

Tüm bunların yanı sıra şeker, rafine edilmiş karbonhidratlar, sigara ve yüksek dozda güneş ışığı erken yaşlanmanıza ve kolajen üretiminizin azalmasına sebep olacaktır. Bu sebeple tüm bunlardan uzak durmak gerekir.

besin takviyesinin yanı sıra hap veya likit takviyesi olarak da kolajeni tüketebilirsiniz. Res Vitale, Nature’s Bounty, Solgar ve Eczacıbaşı Voonka‘nın kolajen ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanmanız mümkün.

Tabii bu tarz bilgileri buradan edindikten ya da araştırdıktan sonra mutlaka bir uzmana danışmanızda ve kafanıza göre kullanmamanız da yarar var.
Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − five =