Kıkırdak zedelenmeleri ve eklem yerlerinde yaşanan çeşitli problemler, artık günümüzde her 3 insansan birinde görülür hale geldi. Gerek bel ağrıları gerekse diz ağrıları bizler için karşı konulamaz bir durum oldu.

Aslında bizler gün içerisinde farkında olmadan yaptığımız ya da yapmadığımız hareketlerle bu ağrılara ya da zedelenmelere zemin hazırlıyoruz ne yazık ki. Listenin ilk sırasında hareketsiz yaşam yer alıyor mesela. Ve onu sürekli aynı pozisyonda kalmak, stres ve kilo artışı takip ediyor. Bu 4 madde bizi fizyolojik olarak zorlayan ve en önemlisi de vücutta tahribat oluşmasına sebep olan maddeler.

Peki bu durumu düzeltmek ya da onarmak ya da yol yakınken döndürebilmek adına ne yapabiliriz gelin beraber göz atalım.
  • Öncelikli olarak stres kontrolü şart. Stres üzerimizde çok büyük bir yük. Kaygı, endişe ve korku duyguları ( anksiyete bozukluğu ) bizi ciddi derecede strese sokar. Ve böylece vücudumuzda bulunan her bir ekleme ekstra 4-5 kat yük bindirmiş oluruz. Bu da ister istemez zedelenmelerin oluşmasına ve sizin “ters bir hareket yapmadığım halde ağrılarım arttı neden?” demenize sebep olur. Stres çok ciddi bir hastalık ve hatta hastalık oluşturucu etmen. Ya baş etmeyi öğrenin ya da bir uzmandan yardım alın.
  • Nasıl bir ayakkabı giydiğiniz çok önemli. Elbette babetler ya da terlikler özellikle yaz mevsimi için oldukça idealdir ama en azından 3-4 cm lik topuk bulundurmasına özen gösterin. Düz tabanlar ayağı ve bacağı kontrol etmede zorlanmanıza sebep olacağından dize yük bindirecektir ve bu da çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.
  • Kilo verin. Ne kadar da sevimli ve kolay gelmeyen bir cümle değil mi? Fakat eklem rahatsızlıklarında kilo problemi oldukça önemli bir durum. Verdiğiniz her kilo ( 1 kilo bile ) eklem üzerine binen yükte azaltma yaratıyor.
  • Yürüyüş ( orta tempolu ) ve yüzme en ideal sporlar arasında yer alıyor. İmkan buldukça yüzmenizde ve bulduğunuz her fırsatta makul bir tempoda yürümenizde fayda var.
  • Merdiven inip çıkmalar eklem problemi yaşayanlar ve menisküs yırtığı olanlar için pek yararlı bir durum değil ne yazık ki. Her merdiven çıkışımızda dizimize yaklaşık kilomuzun 3 katı, inerken ise kilomuzun 5 katı kadar ağırlık biniyor. Bu oran çömeldiğimizde ya da dizlerimizi kırarak yere oturduğumuz da daha artıyor, dizinize 8 kat yük biniyor. Yani siz 50 kiloysanız yere dizinizi kıvırarak oturduğunuzda 400 kilo yük dizinize etki ediyor. 
  • Diz egzersileri diz eklemleri adına oldukça önemli. Dizinizin üzerinde yer alan kasları ne kadar güçlendirirseniz, eklemleriniz o derece sağlam olacak ve az zarar görecektir. Bunun için en ideal egzersiz düz bir zemin üzerine yatıp bacağınızı yaklaşık 30-40 derece yukarı kaldırarak 10 saniye havada tutmak. Sonrasında kendi tercihinize göre her gün saniyeyi arttırarak kendinizi ve dizinizi zorlamadan devam edebilirsiniz. Ve yine aynı hareketi, bacağınız havadayken ayağınızı dışa büküp bacağınızı da dışa doğru kısa kısa itmelerle yapabilirsiniz.
  • Son olarak vücuttaki ödemde çok önemli. Ödem eklemlere yük binmesine sebep olur. Özellikle alkol eklem aralarında birikerek yükü arttırır. Ödem olayına dikkat etmekte fayda var.
Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 1 =