OSTEOPOROZA ( KEMİK ERİMESİNE ) KARŞI DOĞAL HORMONLAR

Tohumlar:

Hemen hemen tümü ve özellikle de keten tohumu, rezene tohumu, bal kabağı tohumu, susam tohumu, ayçiçeği tohumu, filizlenmiş tohumlar

Sert Kabuklu Yemişler:

Badem, fındık, yer fıstığı, ceviz ve bunları yağı

Taze Meyveler:

Elma, muz, kivi

Kurutulmuş Meyveler:

Hurma, incir, erik, üzüm

Sebzeler:

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kereviz, rezene

Baklagiller:

Özellikle soya fasulyesi, mercimek

Otlar:

Özellikle sarımsak, zencefilmaydanoz, biberiye, adaçayı, ısırgan otu, devedikeni, kahverengi deniz yosunu

Bal:

Özellikle çiçek balı ve aynı zamanda arı poleni ve arı sütü takviyesi.

Bitkisel hormonlar menopoz sıkıntılarının azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur ve aynı zamanda osteoporoza karşı koruma sağlar.

OSTEOPOROZU ENGELLEYİN

Menopozu izleyen yaşlarda, 65-70 yaşları arasında kadınlar ve erkekler kemiklerini hızla kaybederler. Kalsiyumun sindirim sisteminde emilimi her iki cins içinde azalır. Kemik kaybı arttığında, kemiklerin kırılma ve çatlama oranı da artar.

Risk etkenlerinin başında cinsiyet ( kadınlarda risk erkeklere oranla 4 kat fazladır ), yaş, kalsiyum eksikliği, ırk, hareketsiz yaşam, kalıtım, sigara ve alkol tüketimi.

Kemik bir kere azaldığında yerine yenisinin gelmesi güçleşir. Kemik yoğunluğunu arttıran en önemli faaliyet ise düzenli yapılan spordur.

Sigara ve içki alışkanlığını bırakmak, hareketli yaşam tarzını benimsemek ve düzenli kalsiyum almak, osteoporozu engellemek için yapılacak en kolay şeylerden.

Alınması gereken gıdaların başında elbette süt ve süt ürünleri geliyor. Fakat süt tüketemeyenlere alternatif olarak peynir, yoğurt, dondurma, koyu yeşil yapraklı sebzeler, deniz ürünleri ve badem gibi yiyecekler önermek mümkün.

Spor yapmak da yine kasları ve kemikleri güçlendirir. Bunlar arasında yokuş yukarı yapılan yürüyüş, merdiven inip çıkma, takım sporları ve ağırlık kaldırma gibi sporlar dayanıklılığı arttırdığı için yararlıdır.
Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve − 8 =