Bu zamana kadar beslenme konusunda pek çok alanda bilgi sahibi olduk. Genellikle çabuk ve etkili zayıflama yöntemleri konusunda bilgi sahibi olmaya çalıştık. Çünkü zamana yayılmış bir zayıflama yöntemi kimsenin işine gelmiyordu.

Halbuki önemli olan nokta sağlıklı olmak, sağlıklı yaşamak ve dengeli bir hayata sahip olabilmekti. Yani siz aslında ABC diyeti ile ya da canınız burnunuzda detoxlar yaptığınızda verdiğiniz o 3-5 kiloyu, ilrleyen günlerde eski yaşam tarzınıza döndüğünüz için +3 ya da 5 olarak geri alıyorsunuz. Ara ara kaçamaklar elbette olabiliyor dünyanın sonu değil. Fakat sizin bir ay boyunca uğraşıp kilo vermeniz değil, aslında beslenme düzeninizi revize ederek hayatınıza devam etmeniz gerekiyor.


Bu sebeple son birkaç yıldır ortaya atılmış bir konu var; kan grubuna göre beslenme. Peki nedir bu kan grubuna göre beslenme?

Burada önemli olan adından da anlaşılacağı üzere kan grubunuzun ne olduğu ve bu doğrultuda neler yiyip neler yiyemeyeceğiniz.

0 Kan Grubu

Bu grup kana sahip olanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre oldukça güçlü bir sindirim sistemine sahipler. Bu sebeple onlar için et ve et ürünleri rahatlıkla tüketilebilirken, karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme kesinlikle önerilmemelidir. Sindirim açısından et rahatlıkla tüketilebilecekken ve hayvansal gıda metabolizmayı hızlandırırken, karbonhidrat zararlı görülmekte. Bunun en önemli sebebi karbonhidrat içeren ürünlerin ( özellikle buğday, mısır ve kepekli ürünler ) vücutta rahatlıkla yağa dönüşebilmesi. Aynı zamanda fazla tüketilecek olan süt ve süt ürünleri de 0 kan grubuna sahip olan kişiler için oldukça sakıncalı görünüyor.

Aynı zamanda 0 kan grubu insanları genellikle ( ekstra sağlık sorunları hariç ) enfeksiyona oldukça duyarlı ve dirayetlidir.

Düzensiz beslenmeleri halinde genellikle; iltihaplı hastalıklar, ülser, düşük tiroid, depresyon, diş plakları ve parkinson gibi ciddi rahatsızlıklarla karşılaşabilirler


Peki ne yemeli?

Deniz ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, beyaz ve kırmızı et, bol yaz meyvesi, protein açısından zengin ve karbonhidrat bakımından fakir yiyecekler ( buna baklagiller de dahil ).

A Kan Grubu

Bu grubun sindirim sistemi oldukça hassastır. Özellikle süt ve süt ürünleri kesinlikle tavsiye dilmez. Süt ürünleri ve süt şekeri çeşitli hastalıklara da sebep olabilir. Genellikle düşük glisemik indeksli gıdalar, baklagiller, deniz ürünleri ve bol meyve sebze önerilir. Hayvansal gıdalar A grubu için risklidir. Hazımsızlığa ve ağırlığa sebep olur, dokunabilir.

Düzgün beslenilmediğinde anksiyet, kanser, diyabet ve bağırsak hastalığı gibi hastalıklara neden olunabilir. Aynı zamanda strese karşıda oldukça duyarlıdırlar.

B Kan Grubu

B grubu dengelidir. Üstelik diğer kan gruplarına göre de oldukça dayanıklıdır. Hem et hem de sebze tüketilmesi bu grup için idealdir. Süt ürünlerini çok rahat sindirebilir. Fakat kilo vermek istediklerinde; nişasta, kabuklu deniz ürünleri, mısır, buğday gibi ürünlerden uzak durması gerekir.


Genellikle düzgün beslenmediğinde; hipoglisemi, idrar yolu enfeksiyonları ve depresyon gibi hastalıklara meyilli olurlar.

AB Kan Grubu

Bu kan grubu en seyrek bulunan kan grubudur. Daha çok protein ve sebze ağırlıklı beslenmesi, baklagillerden ve çekirdekli ürünlerden uzak durması gerekir.

Kanser, kalp hastalıkları, bipolar, şizofreni, sarılık ve böbrek sorunları beslenme sıkıntılarında ortaya çıkan sağlık sorunlarındandır.


Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 1 =