Her eve uygun banyo aksesuarları aslında pek kıymetli bir konu. Yani eğer ki dekorasyona ve aldıklarınızın birbiri ile uyumuna önem veriyorsanız konu önemli. Mesela benim için önemli. Ben aldıklarımın ve ortamın birbiri ile uyumlu olmasına çok önem veririm ve bu sebeple de; “Öf Zeynep abartma. Yok artık daha neler. E al bunu gitsin.” gibi pek çok cümleye şahitlik eder kulaklarım.

Yahu o evde ben yaşayacağım. O banyoya, mutfağa, yatak odasına, çalışma odasına her gün ben gireceğim. Sana ne oluyor? Benim için önemli. Belki bir başak burcu ve yükselen terazi olduğum için de olabilir? Bilemiyorum şu an. Ama önemli 🙂


Mesela kahve tonlarında bir banyo döşemişsin gidip gri, pembe, bebe mavisi gibi objeler almak ne alaka yani? Ya da gri tonlarda döşemişsin gidip avangard gold detaylar kullanıyosun. Bana ters. Ben yapamam.

Aslında göz zevki dediğimiz olgu hemen hemen her insanda ortalama bir değere sahiptir. Yani sade ve ton uyumu yakalanmış olan bir ortamda insanlar pek de şikayetçi olmazlar. Ama ya yakalanamazsa?

Banyolar kolay gibi görünür. Günümüzün büyük çoğunluğunu da orada geçiririz. Beyaz banyolar işin en kolayıdır mesela. Her rengi kaldırır, her türlü aksesuara uyum sağlar. Ama o aksesuarlarında kendi arasında ki uyum önemli. Yani bence önemli 🙂

Mesela mavi. Mavinin tonları ferahtır. Rahatlatır, huzur verir, sakinleştirir. Özellikle beyaz olan banyolarda bu tarz açık tonlara yer vermeniz iyi bir tercih olabilir.

Aslında banyo ahşap da sever. Yani ahşap tonları, ahşap aksesuarlar, ahşap takımlar vs.vs. Yani daha iç açıcı bir ortama sahip olabilirsiniz mesela. Daha otantik ve doğal bir alan olmuş olur sizin için. Ahşap doğallıktır. Bu sebeple banyolarda ve hatta mutfaklarda tercih edebilirsiniz.

Dolap olarak kapalı dolaplar elbetteki temizlik açısından baş tacıyken, görselde yer alan şekilde açık raflı dolaplar da kullanabilirsiniz. Böylece hem düzenli hem de doğal bir görünüm yakalamanız mümkün. Ama siz tozla uğraşamam kapalı daha iyi de diyebilirsiniz tabii.

Tüm bunların yanında banyonuzda vücut fırçasına, banyo köpüklerine, doğal yağlara ve hatta mumlara bile yer verebilirsiniz. Sonuçta orası size ait bir alan.


Banyonuzu çok darlamayın. Yani boğmayın. Üst üste her şeyi her yerde kullanmayın, renk karmaşası yaratmayın, sağa sola yok o örtüsü, yok bu örtüsü, bilmem ne danteli diye sere serpe serilmeyin. Biraz sade kalmaya çalışın. Üst üste bir sürü eşyayı bir arada kullanmak bulunduğunuz alanı daha çok daraltır. Tabii doğal olarak sizi de daraltır.

Şimdi biraz sadeleşme zamanı…

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 9 =