Hamilelik bir kadın için hayatının en önemli dönemlerinden biri. Özellikle dikkat etmesi gerekenler bir yana dursun hem hormonal hem de genel değişimler de cabası. Bu süreç her ne kadar heyecanlı olsa da aslında ciddi anlamda özen gösterilmesi gereken bir dönem olduğunu söyleyebiliriz.

Annelik, daha anne olmaya karar verip de kendinizi hazır hissettiğiniz dönemde başlıyor. Vücut kendini o zamanlar hazırlamaya başlıyor. Bu da sizin hem hormonal olarak hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak rahat bir hamilelik geçirmenize yardımcı oluyor. Peki tüm bunlar kendi kendine oluşurken, dünyaya getirmeyi planladığınız çocuğunuzun beslenme düzeni üzerinde hiç düşündünüz mü?

Hamilelik öyle aman canım ne isterse yaparım ya da yerim oh canıma değsin anlamına gelmiyor aslında. Elbette anneden anneye değişen çeşitli durumlar mevcut. Bu sebeple özel durumlar için ve hatta her durum için hamilelik süresi boyunca doktorunuzla iletişimde olmanız çok çok önemli.

Gelelim oh canıma değsin diyen annelere. İçinizde yaşatmaya başladığınız canlı size muhtaç. Ne verirseniz onu alır ve ne verirseniz onunla gelişir. Yani yediğiniz içtiğiniz, ağladığınız güldüğünüz, kızdığınız sevdiğiniz ne varsa aslında ona da aktarıyorsunuz. Bu yüzden attığınız her adım onun için önem taşımakta.

Aslında hamilelik döneminde beslenme ilk adımlardan biri. Vücut sisteminiz aldığınız gıdaların belirli bir bölümünü içeride tutar ve bağırsaklarınız bu besinlerin bakterilerini içinde barındırır. Tabii ki iyi olanlarını. Bu sebeple içinizde olan her şey bebeğinize de geçer. Elbette bu aynı zamanda sizin sağlığınız için de önemlidir. Hamilelik döneminizi makarna, fastfood, kızartmalar ya da bol şekerli gıdalar ile geçirdiğiniz zaman ne yazık ki bedeniniz bu bakterileri kabullenip bağırsaklarınızda yaşatmaya devam eder. Ve aynı zamanda da aldığınız her besin bebeğinize de geçer. Sağlıksız beslenirseniz bebeğiniz de sağlıksız olur. İçeride tutunma oranı azalır, bağışıklık sistemi zayıf kalır, gelişimi yavaşlar ve bu ileride sıkıntılı süreçlerin yaşanmasına sebep olur.

Peki nasıl beslenmek gerekir? Aslına bakarsanız karbonhidrat düzeyinizi dengede tutmanız en önemli şeylerden biri. Böylece vücudunuz zararlı karbonhidrata alışmamış olur. Fazla depolanan karbonhidrat yağa dönüşür. Hamilelik döneminde kilo oranını da minimumda tutmak aslında her annenin tercih ettiği bir durum. Bu sebeple kötü karbonhidrattan mümkün olduğunca kaçmak gerekir.
Hamilelik döneminin her evresinde bebeğin belirli bölgeleri gelişir. Mesela kalsiyum bebek gelişimi için oldukça önemlidir. Çünkü 7. haftadan sonra kemik ve diş gelişimi başlamış olur. Kalsiyum açısından zengin gıdaları 2.aydan itibaren belirli bir düzeyde tüketmeye başlamak gerekir. Buna süt ve süt ürünleri, badem ve koyu yeşil sebzeleri örnek olarak verebiliriz.

Protein alımı da hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Baklagiller, balık, et, tavuk ve yumurta gibi besinlerin önerilen dozlarda en sağlıklı şekilde tüketilmesi gerekir.

Aynı zamanda C vitamini de tıpkı kalsiyum ve protein gibi önemlidir. Çünkü plasentanın gelişimi ve direnci buna bağlıdır. C vitaminini protein gibi vücutta depolayamazsınız. Bu yüzden belirlenen oranda her gün takviye yapmanız gerekir. Domates, çilek, greyfurt, brüksel lahanası gibi besinler C vitamini açısından size destek olacaktır.

Bir diğer önemli husus da demir. Demir depolaması hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşımakta. Demirin en önemli görevi kanınıza oksijen taşımasıdır. Bu yüzden hamilelik döneminde demir takviyesine daha çok ihtiyaç duyulur. Bir önce ki hamilelik ile ilgili yazımızda kan değerlerinin öneminden bahsetmiştik. Beslenme takviyesi ile demir oranınızı dengelemeniz mümkün. Ton balığı, karaciğer gibi besinlerle takviyede bulunabileceğiniz gibi doktorunuzun önerisi ile vitamin olarak da alabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gereken Besinler

Hamilelik dönemi boyunca hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için tatlı ve şekerlerden, gazlı içeceklerden, kızartmalardan ve kötü karbonhidratlardan, işlenmiş gıdalardan, bazı deniz ürünleri ve kabuklular ve en önemlisi çok yemekten uzak durmanız gerekir.

Genellikle “sen iki canlısın ye kızım” derler fakat siz sakın buna kulak asmayın. Zaten yediğiniz her şeyden bebeğiniz nasibini alıyor. Bir tabak yiyecekken iki tabak yediğinizde onun bir tabağı bebeğinize gitmiyor ne yazık ki. Bu düşünceden uzaklaşın. Sağlıklı ve doğru besinlerle beslendiğiniz zaman bebeğiniz de buna paralel olarak sağlıklı bir şekilde gelişiyor.

Folik Asit Kullanımı

Hamilelik döneminde her annenin ve her doktorun dilinde olan Folik Asit unutulmamalı. Elbette tüm bu süreci doktor kontrolünde geçirmeniz gerekir. Neye alerjiniz var, sizin için sağlıklı olan ne, bebeğinizin aldığınız besinlerle bir sıkıntısı var mı yok mu, hangi vitaminleri kullanıp kullanmamalısınız gibi pek çok konu hakkında doktorunuzun önerileri ile ilerlemeniz gerekir.

Buarada bir dip not; folik asit olmazsa olmazların başında gelir ve bebeğinizin sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Bu sebeple hamileliğinizin başından beri kullanmanız gerekir. C vitamini gibi vücutta depolanmadığından her gün takviye etmek gerekir. Besinsel olarak da ıspanak, karnabahar ve fındık gibi ürünlerden takviyede bulunabilirsiniz.

Unutmayın; burada yazan tüm bilgiler ciddi araştırmalar sonrası sizinle paylaşılıyor fakat en doğrusu sağlığınız için doktor kontrolünde hareket etmektir. 
Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 7 =