Yaşamış olan her kadın hamilelik döneminin ne meşakkatli bir dönem olduğunu bilir. Yaşamayanlarsa mutlaka çevrelerinden görmüşlerdir. Aslında bakılırsa bu sürecin zorluğu ya da gelişmesi daha hamile kalmadan öncesinde başlıyor. Her zaman savunduğum nokta bu olmuştur; ön hazırlık. Yani bir anne adayı olarak önceden yapmanız ya da uygulamanız gereken pek çok şey var diyebiliriz.

1. Beslenme Düzeni

Bir anne adayının mutlaka yoluna koyması gereken bir durum. Sağlıksız beslenme sağlıksız vücut sistemini oluşturur. Bu da bebeğin gelişeceği ortamın baştan nasıl bir ortam olduğunu belli eder. Mümkün olduğunca ona sağlıklı bir ortam sunmak zorundayız. Bunun için önce doktorunuza danışmalı sonrasında da sürece dahil edilenleri yapmak zorundasınız.2. Kan Değerleri ve Vitamin Seviyeleri

Bu bir anne adayı için ilk adımlardan diyebiliriz. Sağlıklı beslenmek bir yana dursun vücudunuzun alarm verdiği noktalar nerelerdir öğrenmeniz gerekiyor. Kan ve vitamin seviyelerinizin mutlaka belirlenen seviyede olması gerekir. Düşük olması ya da yüksek olması hem hamilelikte risk olabilir hem de genel olarak sizin sağlığınıza da zararı dokunabilir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki bazı değerlerin düzelmesi ya da hastanın tedavi edilmesi için uzun bir zaman gerekebilir. O yüzden ölçümlere ve tedaviye ne kadar erken başlasanız o kadar iyi.

3. Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı yaşam bir anne adayı için olmazsa olmazlardan. Bu sağlıklı yaşam başlığı altında spora, beslenmeye, sigaraya, alkole, strese ve diğer tüm kötü alışkanlıklara yer vermemiz mümkün. Fakat burada 3 temel unsur var ki anne ve bebek sağlığı için oldukça önem taşıyor. Stres, her türlü Tütün ürünü ve Alkol.

Bilindiği gibi stres çağımızın en kötü hastalığı. Stresin vücuda verdiği hasar sigaranın verdiği hasardan daha fazladır. Üstelik stres yüzünden kansere yakalanma riskimiz de sigara yüzünden yakalanma riskimizden daha fazladır. Bu yüzden stres, hayatımızdan uzak tutmamız gerekenlerin başında geliyor. Gerginlikler, üzüntüler, kavgalar vb. pek çok durumun dışında tutmak zorundayız kendimizi.

Tütün ürünleri ve alkol de vücudumuza zarar verenler arasında. En az 6 ay öncesinden bunları kesmemiz hem kendi sağlığımız hem de bebişin sağlığı için oldukça önemli.
4. Meditasyon, Yoga ve Plates

Hamile kalmadan önce de hamilelik döneminde de ve doğumdan sonra da bu 3’ü hayat kurtarıcı oluyor haberiniz olsun. Önce kendinizi doğuma hazırlıyorsunuz ve doğumdan sonra da bedeninizi toparlıyorsunuz. Es geçmeyin!

5. Gerçekten Bu Bebeği İsteyip İstemediğinize Karar Verin

Çocuk sahibi olmak ya da anne olmak her kadın için çok da kolay değil ne yazık ki. Bazıları var ki hiç anne olmamalılar mesela. Çünkü buna hazır değiller ya da hayatları bu düzende ilerlemiyor ne yazık ki. O yüzden çocuk isteyip istemediğinize eşinizle beraber oturup etraflıca konuşup ortak karar vermeniz gerekir. Çünkü bir kere yola çıktıktan sonra bunun dönüşü olmuyor ne yazık ki. Kendinizi zihnen, ruhen, fiziken ve maddi olarak bu mutlaka hazırlamanız gerekir.6. Maddi Sorumluluklar

Bir bütçe planlaması yapmalısınız. Elbette her şeyi tek tek planlayamazsınız ama kabataslak bir şeyler ortaya çıkarmalısınız. Maddi durumunuzu iyileştirmeden bebek sahibi olmak pek doğru bir davranış değil. Bu demek değil ki durumu uygun olmayanlar çocuk yapmasınlar, elbette böyle bir şey yok. Fakat sağlıklı şartları oluşturmak ve gereklilikleri yerine getirebilmek adına, maddi durumunuz da mutlaka iyileştirme yoluna gitmeli ya da bütçe planlamanızı yapmalısınız. Yoksa sonradan sıkıntılı zamanlar geçirebilir, aile içinde anlaşmazlıklar yaşayabilir ve en önemlisi bu sıkıntıları çocuğunuza yansıtmak zorunda kalabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + 4 =