GLUTENSİZ BESLENME

Gün geçmiyor ki dünyada her gün yeni bir şey ortaya çıkmaya görsün. Hemen her alanda her sektörde her dalda yeni bir şey ile karşılaşıyoruz. İşimize yarasın ya da yaramasın mutlaka hayatımızın bir noktasına da temas ediyor.  

Dünya genelinde sağlıklı yaşam terimi çok sık kullanılmaya başlandı. Zararlı alışkanlıkları bırakmaktan spor yapmaya, spordan sağlıklı beslenmeye, sağlıklı beslenmeden yaşam tarzımıza kadar pek çok nokta artık sağlıklı yaşam başlığı altında toplanıyor.  

Yıllardır süre gelen sağlıklı yaşam adı altında karşılaştığımız diyet ve türleri, her an kendi havuzuna bir yenisini daha ekliyor. Son yılların popüler sağlıklı yaşam içeriği glutensiz beslenmeGlutensiz beslenme aslında zannedildiği gibi 3 günde 5 kilo diyetlerinden değil, aksine bir yaşam tarzı 

Glutenbuğday ve türevlerinde bulunan bir protein türü. Ve bazı insanların sindirim sistemi bu proteini sindirmeye pek müsait olmuyor. Bunun akabinde de çölyak dediğimiz fizyolojik rahatsızlık ortaya çıkıyor ve kişi glutenli ürün tüketemiyor.  

Gluten duyarlılığı genellikle sindirim problemleribağırsak problemleri, deride kızarıklıklar, mide ağrıları, yorgunluk, halsizlik gibi çeşitli semptomlar ile kendini belli ediyor. Genellikle duyarlılık hastanede yapılan test sonucu ortaya çıkabilirken, kişinin kendini takip etmesiyle ya da gıda intoleransı testi yaptırmasıyla da ortaya çıkabiliyor.  

Peki sonrasında süreç nasıl işliyor? 

Gluten duyarlılığınız olduğunu öğrendiğiniz zaman bu dünyanın sonu değil. Öncelikle buna bir açıklık getirelim. Hatta çoğu insan kendi sağlığı için glutensiz beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmiş durumda.  

Hayatınızdan sadece buğday ve türevlerini çıkartıyorsunuz aslında. Yulaf, arpa, çavdar, un, abur cuburlar, bisküviler, ekmekler, normal un ile yapılan ya da içinde buğday ürünü olan tatlılar, yemekler artık hayatınızda olmuyorlar. Onun yerini sebze ve meyvelerbaklagillerdeniz ürünlerisalatalarızgaralar ve glutensiz un kullanılarak hazırlanmış tatlılar alıyor. Aslına bakarsanız pek bir şeyden mahrum kaldığınız söylenemez. Sadece artık düşünmeden yemek yiyemiyorsunuz o kadar.  

Dışarıda yemek yemek istediğiniz zaman işiniz eskiden daha zordu. Artık pek çok restoranın menüsünde glutensiz ürünler ile hazırlanmış yemekler de bulunuyor.  
Gluten duyarlılığı olmadan glutensiz beslenenlerin sayısı azımsanamayacak kadar da fazla buarada. Çünkü glutensiz beslenmek hem sindirime yardımcı oluyor hem de bağırsak problemlerini ortadan kaldırıyor. Kaldı ki glutensiz beslenmek demek hayatımızdan kötü karbonhidratları da çıkarmak demek. Fastfood beslenmebuğday makarnası, salam, sosis, hazır kızartmalık tavuk ürünleri, beyaz ekmek vb. pek çok ürün artık hayatınızda olmuyor ve ister istemez sağlıklı beslenmeye başlıyorsunuz. Üstelik şöyle bir durumda var; bağırsaklarımızda yaşayan mikropcuklarımız bizleri besliyor ve aynı zamanda bizde onları besliyoruz. Bu sirkülasyon bizim elimizde olan bir şey değil. Onlarla aramızda sorun çıktığında ise ishal vb. sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Yediğimiz her şey bu bağırsaklarımızda yaşayan yararlı mikroplar tarafından kodlanıyor ve sonrasında bize karşı kullanılıyor. Şöyle bir örnek verelim; sürekli makarna, fastfood, kola, kızartma ya da ekmek arası yiyen birinin bağırsaklardaki mikroplara gönderdiği kod şuKARBONHİDRAT. Böylece bu kodlamadan sonra acıktığımız zaman ya da durup dururken canımızın hamburger çekmesi gayet normal karşılanıyor. Bir düşünün, bu tarz bir beslenmeye sahipken hiç “bir pırasa olsa ne güzel yerdim şimdi” dediniz mi? Pek zannetmiyorum. Yani aslında ne yersek oyuzGlutensiz beslenme de buna en güzel örneklerden biri.  

Genel olarak bakıldığında sindirim ve bağırsak problemleri yaşıyorsanız özellikle bir gluten alerjiniz olabilir. Bu yüzden en kısa zamanda en yakın doktora başvurmanızda fayda var. Burada yer alan bilgiler çölyak hastası için yeterli olmayabilir ve uzman doktor kontrolünde ilerleyip tedavi olmak gerekebilir.  

 

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + six =