Geniş alanlarda büyük saksı kullanımı dediğimiz zaman gözünüz korkmasın. Her alanın kendine has aksesuarı, malzemesi, dengi vardır elbette. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki ne kadar büyük saksı o kadar geniş alan.

Son zamanlarda evde kalmamızın da etkisiyle bitkiler ilgi alanımız girdi. Skulentler, mini seralar, mevsim çiçekleri vs. derken iş aldı başını gitti. Sosyal medya birbirine benzeyen bitki düzenleme videoları ile doldu taştı.
Bu düzenleme işi iyi hoş güzel de bir de işin görsel boyutu var tabii. İş sadece mini mini saksıları cam önlerine dizmekle bitmiyor. Madem evinizde yeşile yer vermek istiyorsunuz, mekanın da büyüklüğüne göre bunu duruma uygun hale getirmek gerekir.

Mesela salonlar… Salon bitkileri güzeldir. Hem yeşil hem bol dallı hem de iç açıcıdır. Mühim olan doğru alanda doğru bitkiyi kullanabilmek. Saksı işi mühim. İhtişamlı bir bitki için ufak saksılar kök salınımına yarardan çok zarar verir. Bitki büyüdükçe saksı da büyümeli.

Bunun dışında dekorasyonunuza uygun tercihlerde bulunmanız da fayda var. Saksılar da evin birer aksesuarıdır. Bulunduğu alanda dikkat çeker, ilgi görür ve içinde bulundurduğu bitki sebebi ile her zaman göz önündedir. Bu sebeple saksı tercihi dekorasyon açısından da önemlidir.
Alan genişliği saksı genişliğine yardımcı olur. Eğer eviniz küçükse zaten büyük saksılık bitkileri baştan tercih etmemelisiniz. Fakat geniş bir alana sahipseniz eğer, aşağıda yer vereceğimiz birkaç fotoğraf size fikir verecektir.

Kolon önleri saksılar için biçilmiş kaftandır. Hem atıl bir alanı kapatmış olursunuz hem de görsel açıdan ortama farklı bir hava katmış olursunuz.

Köşeleri unutmamak gerekir. Eğer ışık alan bir köşeniz varsa bu alanı bitkiler için ayırabilirsiniz. Böylece hem görsel açıdan bir alan elde etmiş olursunuz hem de bitkiniz ışıksız kalmamış olur.

İşin bir de bahçe boyutu var tabii. Yaz mevsimine girdiğimiz bugünlerde bahçe dekorasyonu da bir hayli önem taşıyor. Bahçenizde büyük saksılı bitki tercihi, evin içinde ki kullanım tercihinizden daha rahat olacaktır. Hem alan genişliği hem de ışık açısından sıkıntısız bir şekilde dekore etmeniz mümkün.
 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − 13 =