Hayat Kurtaran Listeler

Kafamız çok karışık. Neyi nereden alacağız neyi nereden almayacağız, ya orada indirim olursa ya burada indirim olursa veya ya yeni ürünler gelirse, acaba hepsi aynı renk mi olsun, her oda farklı dekore edilsin vs. vs. gibi sorularla boğuşmak gerçekten çok yorucu bir süreç.

Aslında o kadar çok sorulacak soru ve o kadar çok bakılacak yer var ki, anlatmam mümkün değil.

Ben bu konularda biraz titizleniyorum. Alacağım ürünün markasından tutun da rengine kadar, renginden tutun da görünüşüne kadar inceliyor, karşılaştırıyor ve sonunda gene kararsız kalıyorum.

Evlenmeye karar verdikten sonra sizi bekleyen en zorlu süreç alışveriş kısmı olacak. Aslında her konu kendine göre ayrı bir kulvarda yarışıyor. Fakat alışveriş en çok emek isteyen konu ne yazık ki.

Yukarıda da belirttiğim gibi ben biraz titizleniyorum bu konuda. Bu yüzden bu süreç benim için hem daha zor hem de daha kolay geçiyor aslında. Önemli olan ne istediğinize karar vermeniz, daha doğrusu verebilmeniz.

Öncelikli olarak ilk tavsiyem liste yapın. Bu süreçte hayat kurtarıcı olacağının yüzde yüz garantisini verebilirim size. Ama öyle demirbaş şeylerden bahsetmiyorum. Koltuk takımından perdeye, su bardağından terliğe, viledadan bardak altlığına kadar her şey bu listede yer almalı.

Seçenekler

Bir sonraki madde ise seçenekleriniz belirleyin ve eleyebildiğiniz seçenekleri ilk baştan eleyin. Mesela, siz mutfağınızda ağırlıklı olarak ahşap şeylere yer vermeyi düşünüyorsanız, bu tarz malzemeler satmayan mağazaları ya da internet sitelerini eleyin. Böylece boşu boşuna oralara bakıp zaman kaybı yaşamazsınız. Üstelik kafanız da karışmaz.

Dış Mihraklar

Gelelim en can sıkıcı konuya; dış mihraklar. Onu böyle al, bunu şöyle al, ben böyle yaptım, ben buradan aldım gibi gibi bunaltıcı cümlelerle karşılaşacaksınız. Duymayın! Elbette fikir alabilir, danışabilirsiniz ama sizi yönlendirmelerine izin vermeyin. Unutmayın kimseyi memnun edemezsiniz ve en önemlisi orası sizin eviniz. Dilediğinizi dilediğiniz gibi alın ve düzenleyin.

Ucuz Şeylerden Uzak Durun

Elbette ki maddi durumunuza yönelik alışveriş yapacak ve evinizi bu doğrultuda düzenleyeceksiniz. Fakat ucuz ürün sizi uzun vadede daha çok zarara sokabilir. Şimdi 10 liraya aldığınız tabak en ufak bir darbe ile zarar gördüğünde yenisi almak zorunda kalacak ve bir 10 lira daha vereceksiniz. Halbuki en başından 10 lira yerine 20 lira vererek kaliteli bir şey almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Paniklemeyin!

Her yer liste olduğunda ve siz bulduğunuz her kağıda notlar almaya başladığınız zaman panikleyeceksiniz. Paniklemeyin! Nerede ne hangi fiyata, hangisi daha iyi gibi sorularınız ya da kafa karışıklıklarınız için temiz bir kağıt çıkarın ve filtreden geçirdiğiniz listenizi temize çekin. Yan kısımlara fiyatları da not edin. Böylece her şey daha net olacak. Tabi bu netliği yakalamak için yukarıda da bahsettiğim gibi kafanızda belli bir ev düzeni oluşturmuş olmanız gerekli. Bu mutfak için de geçerli, banyo için de, balkon için de…

Hiçbir şey kolay değil ne yazık ki. Ne yalan söyleyeyim bazen başım dönüyor neyi nasıl yapacağım diye. Tam karar verdim derken 2-3 hatta 4 ürünün arasında kalmak, inanın İstanbul trafiğinde kalmaktan bile daha zor.

İlk etapta yukarıda yazanları yapmaya başlamanız yeterli olacaktır. Sonrasını alacağınız zaman düşünürsünüz. İşin en keyifli kısmı ise karar verip kasada ürünü aldığınız ve eve getirdiğiniz an. Listede üstünü çizdiğiniz o eşyanın hallolmuş olmasının verdiği hafiflik, inanın bu süreçte hiçbir şeyde yok.

Ben alışverişlerime listem ve belirlediğim konseptler doğrultusunda devam ediyorum. Sizde tecrübelerinizi ya da yaşadıklarınızı ve hatta aklınızı karıştıranları benimle paylaşabilirsiniz.

Hepimize kolay gelsin…
 

1 Yorum

  1. Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş, Ticari uyanma adını verdiğimiz farkındalık yaratma konusunda sizi tebrik ederiz. Fakat kısıtlı bütçesi olanlar için söyledikleriniz geçerli olmayabilir. Milyonlarca insan sizin yazınızı görebilir. Fakat küresel bir küçülme söz konusu eski Türkiye standartlarında olmayan kişiler 10 kuruşun hesabını yapmaya yönelik duruma doğru itilmektedir. Bunun sebebi üretmeyen Türkiye’de kazanç sistemi adil değil.

    Özellikle asgari ücretliler için bunu dile getirmek istedim. Dediğinize de ayrıca katılıyor ve tebrik ediyoruz.

    Kaliteli bir yaşam sürmek herkesin hakkıdır! Eğer ki adil olunursa…

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × one =