Ev dekorasyonunda renk kombinasyonları önemli bir konu. Gerçekten ne istediğinize karar verdiniz mi? Evinizin hangi köşesi nasıl olacak, hangi renkleri kullanacaksınız, hangi aksesuarları alacaksınız? Bu konuda kendi kendinize düşünüp karar vermeye çalışırken ve hatta çevreden gelen sesleri de dikkate alırken, aslında ilk dikkate almanız gereken şey ruhunuz. Çünkü o ev sizin ruhunuzla var olacak. Bu sebeple sizin iç dünyanıza aykırı renklere, objelere ve diğer bir sürü dekoratif seçeneğe yer vermeniz uzun vadede sizin için pek iyi olmayacaktır.

Öncelikle karar vermeniz gereken ilk şey renk! Yani aslında genelden özele doğru bir açılım yapmış olacaksınız eviniz için. Eviniz için ana rengi belirlediğiniz zaman emin olun ki bu durum sizin eviniz için alacağınız tablo için bile etkili olacaktır. Kafanızın karışmasını böylece engellemiş olabilirsiniz.
Aslında bir diğer husus renk tonları. Yani yukarıda bahsettiğimiz ruh durumu dengeleyen renk tonları sizin için tam olarak ne? Mesela aydınlık bir yatak odasında uyanmak istiyorsanız beyaz, pastel tonlar, nude tonlar veya uçuk renkler tercih etmeniz mümkün. Peki ya biraz daha bohem ya da loş bir ortam isteyenler? Bunun içinde koyu ahşap, ağaç mobilyalar tercih edebilirsiniz. Tülleriniz renk geçişi açısından beyaz ya da ekru gibi açık tonlarda olsa dahi fonlarınızı koyu gri, kahverengi, lacivert, bordo ve hatta siyah bile tercih edebilirsiniz.

Rengin önemi aslında biraz da bulunduğu mekanla alakalı bir şey. Mesela siz hiç duvarları mavi ya da kırmızı olan bir hastane koridoruna denk geldiniz mi? Ben şahsen gelmedim. Gelenler varsa lütfen yorumlara belirtin. Gerçekten merak konusu 🙂

Tüm bu sebepler doğrultusunda ruhunuzun ihtiyacı olan renklerle odanızı ya da odalarınızı yaratmanız mümkün. Mesela bu çalışma odası sizin için ne ifade ediyor? Benim için oldukça iç karartıcı ve yaratıcılığı törpüleyen bir atmosferi var. O yüzden ben bu görseli eledim. Fakat bu başka bir kişi için “işte tam da aradığım” cümlesini kurdurtabilir. Yani aslında tamamen zevk meselesi ve ne istediğini bilmekle alakalı bir durum.

Peki ya koyu renk duvarlar? Bu durum aslında geniş mekanlar için pek sorun yaratmayabilir fakat dar alanlar için biraz boğulmaya sebep olabilecek bir durum. Yani dar alanlarda koyu renkler tercih etmeyin. Bunun zevkle pek ilgisi yok. Tamamen bilir kişi önerisidir bu. Genelde açık tonlar ve hatta çoğu zaman büyük aynalar tercih edilir dar alanlarda. Aklınızda olsun. Ama tabii siz illa ki lacivert ya da koyu yeşil bir duvar istiyorum diyorsanız biz sizi tutmayalım…

Yukarıdaki ahşap tavan materyali olmasaymış aslında bana göre güzel bir çalışma ortamı. Renk bulunduğunuz ortam için elbette önemli ama odada bulundurduklarınız da bir o kadar önemli. Mesela bitkiler… Bitkiler daha ferah ve canlı bir ortam isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Yani siz bir odanızda boydan boya kahverengi mobilyalar kitaplıklar vs. bulundursanız bile bir kaç tane yeşil bitki, o odanın havasını tamamen değiştirecektir, bu da aklınızda olsun.
Dekorasyon konusundaki yeni yazı dizisi umarız ki ilginizi çeker ve takip edersiniz. Önümüzdeki günlerde biraz daha oda oda detaylandırıp biraz da aksesuar konusuna değineceğiz. Siz o zamana kadar renk kombinasyonlarınıza karar verin.

Kolay gelsin…

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × three =