Saçlarımız bizim için oldukça önemli. Onlar için özellikle biz kadınlar pek çok ürüne başvuruyoruz. Gerek kırılmalar gerek kuruluk gerekse yağlanma ve dökülmeler için çözüm aradığımız anlar oluyor. Bunun için de en iyi en doğru bakım şeklini bulmak çok önemli. Kaldı ki işlem görmemiş bir saçla birden fazla işlem görmüş saç arasında bile ciddi yıpranma farkı olabiliyor. Hal böyle olunca da saçlar için etkili bir yöntem aramak kaçınılmaz oluyor.

Saçlarımızı doğal yollarla beslemek, ekstra ürün kullanımından daha basit ve daha hesaplı bir yol. Bunun için rahatça temin edebileceğiniz pek çok ürün mevcut. Mesela bunlardan ilki hindistan cevizi yağı. Kendisi inanılmaz bir ürün. Her derde deva desek yeridir. Üstelik hem gıdalarda (sağıklı bir yağ asidi olduğu için kilo vermeye yardımcı) hem saç bakımında hem yüz bakımında hem de ağız sağlığında rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle göz çevresi için masaj yöntemi ile yapılacak ufak dokunuşlar hem kızarıklıkların önüne geçiyor hem de yorgunluğu alıyor. Peki ya saçlar?

Eğer saç dipleriniz ve saçlarınız kuruysa hindistan cevizi yağı bu soruna güzel bir çözüm oluyor. Düzenli kullanım ile değişimi fark etmeniz mümkün. Hem daha ipeksi hem daha yumuşak hem de saha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir sonraki durağımız badem yağı. Aslında hindistan cevizi yağından daha güçlü ve daha etkili kendisi. Hem deriyi hem de saçı besliyor. Canlılık ve yumuşaklık veriyor. Kırık sa uçlarını onarıyor ve saça hacim veriyor. Elbette tüm bunlar tek seferde değil, düzenli kullanım sonrası ortaya çıkıyor. Yani bir mucize beklemeyin. Üstelik saçtan saça, kişiden kişiye, deriden deriye de değişiklik gösteriyor.

Badem yağını genellikle acı badem yağı ve tatlı badem yağı olmak üzere iki şekilde görmeniz mümkün. Genellikle bu tarz durumlarda tatlı badem yağı tercih ediliyor. Her ne kadar her ikisi de çiğ bademden yapılsa da acı badem yağının içeriği sık kullanım için uygun görülmüyor.
Badem yağı özellikle kuru ciltler için ciddi bir destek kuvvet. Egzama ve sedef hastalıklarına iyi geldiği gibi deriyi beslediği için kepek oluşumunun da önüne geçiyor.

Badem yağı kıl köklerini de beslediği için kadınlarda saç bölgesinde, erkekler de ise hem saç hem de sakalda tercih ediliyor.

Bu iki yağa ek olarak argan yağı ve zeytinyağı da listede elbette kendine ye buluyor ama ilk ikisi daha etkili olduğu için onlar üzerinde yoğunlaşmak istedik. Tabii bunlar dışında vitaminleri de unutmamak lazım. Mesela E vitamini ya da biotin ya da çinko ya da demir… Eğer saç dökülmeniz ve saç ile ilgili problemleriniz denemelerinize rağmen düzelmiyorsa bir hekime danışmanızda ve kan testi istemenizde fayda var. Belki sorun vücudunuzdaki eksik bir mineralden ya da elementten ya da başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir.
Dilerseniz bu yağları kendi edindiğiniz bir spreyli şişede bir araya getirebilirsiniz. Böylece kullanımı sizin için daha rahat olur. Saçınızın durumuna göre haftada 1 ya da 2 gün uygulayabilirsiniz. Saçınızda 1-2 saat kalması yeterli olacaktır. Sonrasında saçlarınızı mümkünse organik ve %95-98 oranında bitkisel ve saç tipinize uygun olan bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Küçük bir dip not: Saç bakımınızda yaptırdığınız ya da yaptığınız bakımlar kadar kullandığınız şampuanlarda önemli. Market şampuanlarını hiç bir uzman ve şahsen ben önermiyoruz. İçeriğinde kimyasal oranı minimum olan ve bitkisel bazlı olan şampuan ve saç kremleri sizin için daha iyi olacaktır. 

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − one =