MİNİMALİST DEKORE EDİLEN EVLER

Bir ev hayal edin. Bu hayal ettiğiniz ev, her yerinde aksesuarları olan, çerçevesiz duvarı bulunmayan, iç içe sıkışık ya da koyu renklerin hakim olduğu bir ev mi? Yoksa sade renklerin hakim olduğu, belli köşelere çiçeklerin yerleştirildiği, az eşya çok huzur felsefesinin uygulandığı bir ev mi?

Yaşadığınız yer sizi siz yapan yer derler. Bu konuda haklı olduklarını düşünüyorum. İç dünyası ya da hayatı karışık olan insanlar genelde belli bir düzene sahip olamazlar. Veya karışık bir ev hayatı ( eşyalar ) onlar için sıkıntı yaratmaz. Bu noktada yaşadığınız yer sizi siz yapar düşüncesi mi, yoksa siz yaşadığınız yeri yaratırsınız düşüncesi mi doğru olur emin olamadım.

Son yıllarda pek bir gündem de olan minimalist tasarımlar ya da minimalist yaşam tarzı pek bir revaçta. Mobilyalar bu görüşe göre tercih ediliyor ya da renkler, aksesuarlar vs.vs. Peki bununla beraber anılan Japon Stili dekorasyon düzenlemeleri?

Gün geçmiyor ki yeni bir düşünce yapısıyla ya da bakış açısıyla karşı karşıya kalmayalım. Bu minimalist yaşam da bunlardan biri. Aslında pek desteklenesi bir durum. Sade bir hayat ve minimum eşya. Hayatınız da fazla olan bir şey yok.

Japon stilinde ise ufak tefek ayrıntılar yer alıyor aslında. Mesela bazı objeler ya da tasarımlar ortamda negatifliği uzak tutmak amacı ile kullanılabiliyor. Doğa ile iç içe olmak ya da evinizde yeşile yer açmak bu stilin olmazsa olmazlarından. Özellikle ahşap ya da tahta aksesuarlar ya da tasarımlar, mekan düzenlemeleri için çeşitlilik sunarken aynı zamanda mekanların havasını da değiştiriyor.  Mümkün olduğu kadar basit ve sade olmalısınız. İşin temelinde yatan olay bu.

Tüm bunların yanı sıra esas olay arınmaya dayanıyor. Enerjinizi yok edecek ya da kısıtlayacak fazla olan her şeyden arınmak, bunları hayatınızdan çıkarmak, sadeliğe doğru adım atmak daha huzurlu ve ruhunuza hitap eden bir hayata sizi adım adım yaklaştırıyor.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − 1 =