DÜNYANIN EN PAHALI HOBİLERİNDEN DAHA NORMAL HOBİLERİNE 

Hepimizin edindiği hobileri ya da çeşitli uğraşları mutlaka oluyordur. Bir enstrüman çalmak, herhangi bir spor ile ilgilenmek, resim yapmak, hayvanlarla ya da çiçeklerle ilgilenmek gibi pek çok ilgi alanından bahsetmek mümkün.  

İlgi alanlarımızı belirleme de rol oynayan en büyük etken, neye karşı yeteneğiniz olduğu aslında. Yani sizin tenise karşı yeteneğiniz yokken tenis oynamak için verdiğiniz mücadele hayal kırıklığı ile sonuçlanabilirken, piyano çalmak için vereceğiniz mücadele ya da harcayacağınız emek olumlu sonuçlanabilir. Bu yüzden ilk etapta neye karşı yeteneğiniz olduğunu belirlemeniz gerekiyor.  

Herkes çeşitli hobiler edinebilir demiştik. Aslında belirleyeceğiniz hobi ya da ilgilenmek istedikleriniz biraz da sizin imkan ve olanaklarınıza bağlı. Orta halli bir hayat tarzınız varken yatçılıkla ilgilenmeniz sizi biraz zorlayabilir mesela. Bu yüzden kendi hayat tarzınıza göre bir hobi edinmeniz sizin avantajınıza olacaktır.  

Biraz da hobi çeşitlerinden bahsedelim. Bazı hobiler dünyanın en pahalı hobileri arasına girebiliyor tabi. Örneğin yelkencilik. Eğer banka hesabınız yeterince kalabalıksa 50 bin liradan başlayarak fiyatı milyon liralara kadar artan bir yelkenliye sahip olabilirsiniz. Bu rakam teknenin metresine, donanımına, çalışan eleman sayısına, motor gücüne ve tasarımına göre değişiklik gösterebiliyor. 

Peki ya sürat tekneleri? 8 ile 12 yaş arasında motoru olan bir tekneye 20 bin liradan başlayıp yine milyonlara kadar uzanan fiyatlarla sahip olabilirsiniz elbette. 

Son zamanlar pek bir revaçta olan pahalı hobilerden biri de briç ve poker oyunları. Yeteri kadar sermayeniz, hatta birikiminiz ve şansınız varsa sizde bu oyunlardan oynayabilirsiniz. Genellikle zengin kişiler tarafından rağbet gören bu oyunların bağımlılık haline gelmemesine özen göstermekte de elbette fayda var. 

Dağcılık! Hem heyecanlı hem biraz pahalı hem de macera arayanlar için biçilmiş kaftan dağcılık. Yaklaşık 5 bin ile 25 bin lira arası bir bütçe ile dağcılık hobisini edinmeniz mümkün.  

Bir de piyano var. Hep spor spor nereye kadar? Biraz da müzik semalarında gezinelim. Piyano çalmak son yıllarda pek çok kişinin gözdesi. Sadece kursa gitmeyip evine de piyano alanların sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Elbette bu da pahalı hobilerin arasında yer alıyor. 6 bin liraya da piyano alabileceğiniz gibi 600 bin liraya da piyano almanız son derece mümkün.  

Gelelim biraz daha bilindik ve az masraflı hobilere. Bunların başında aklınıza futbol, basketbol, resim yapmak gibi şeyler gelebilir elbette. Fakat çok bilindiklerden biraz uzaklaşıp değişik hobilere de değinmek lazım. Mesela satranç. Hem strateji açısından hem de beyni çalıştırma açısından son derece etkili ve faydalı bir spor satranç. Şimdiye kadar hiç denememiş olanların denemesinde fayda var.  

Bir diğer hobi olarak da duvar boyama sanatından bahsedebiliriz. Çeşitli desenlerle hem iç duvarları hem de dış duvarları boy boy fırçalar ile boyamanız, renklendirmeniz mümkün. Üstelik bunu sırf duvarda yapmanıza da gerek yok. Ahşaplar, tahtalar, taşlar, yumurta hatta ayakkabı ve değişik aksesuarları da boyayarak ya da desen çizerek farklı şekillere sokabilirsiniz.  

Sizde kendinize göre bir hobi edinerek hem boş zamanlarınızı değerlendirebilir hem de sosyal bir çevre edinebilirsiniz. Fakat yukarıda da dediğim gibi kendi hayat tarzınıza, yapınıza ve bütçenize göre bir hobi edinmenizde fayda var.  
 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 4 =