Çocukların yanında dikkat edilmesi gerekenler dediğimizde aslında pek çok şey geliyor aklımıza. Çocuk yetiştirmek sanıldığı kadar kolay ya da zor bir şey değil aslında ama oldukça dikkat gerektiren bir durum.

Anne ve baba çocuğa ne veriyorsa ve çocuk onlardan ne görüyorsa o da o şekilde yetişiyor aslında. Bu yüzden evde yaşananlar çok önemli. Çocukların yanında konuşulanlar, ebeveyn ilişkileri, ağızdan çıkan her söz ve davranışlar çocukların beyninde kodlanıyor. Ve böylece ilerde büyüyüp birer yetişkin olduklarında ister istemez kodlanan davranışlar onların hayatlarına da yansıyor. Bu davranışların oluşumuna katkıda bulunurken de dikkat etmemiz gereken birkaç madde var:
      • İlk madde gündelik aile alışkanlıkları. Evde kurallar ve çeşitli alışkanlıklar oluşturulmalı. Örneğin masaya beraber oturup yemek yemek, her pazar banyo yapmak, dışarıdan gelince ellerin mutlaka yıkanması, belirlenen günlerde ailece aktivite yapılması gibi.
      • Eşinizin otoritesini sarsmayın. Bu çok önemlidir. Annenin ya da babanın olmaz veya olur dediği bir şeye sizin tam aksi şeklinde karşılık vermeniz annenin ya da babanın otoritesini sarsar ve çocuk yavaş yavaş saygı kavramını unutmaya başlar.
      • Çocukların önünde kavga etmeyin. Çocuklar model alarak büyürler. Konuşma tarzları ve hareketleri genellikle annesine ve babasına benzer. Yani siz çocuğunuzun yanında çöpünüzü yere atıyorsanız o da çöpünü yere atmaya başlayacaktır. Veya siz küfürlü konuşuyorsanız o da cümlelerine küfür eklemeye başlayacaktır. Kavga olayı da aynıdır. Siz sürekli onun yanında kavga edersiniz çocuk da öfkeli ve her konuda kavga eden biri olacaktır. İstemediği ya da uzlaşma yakalayamadığı her durumda sesi yükselecek, gerginlik oluşturacak ve öfkelenerek kavga edecektir.

Tüm bu maddeler size önemsiz gelebilir ya da yeteri kadar önemli gelmeyebilir. Ama aslında ne kadar önemli olduğunu hem yaşayanlar bilir hem de siz yaşadıkça anlarsınız. Çocuklar sorumluluk gerektiren varlıklar. Öğreniyorlar, algılıyorlar, kodluyorlar, mantık süzgecinden geçiriyorlar vs.vs. Sakın daha küçükler bir şey anlamazlar diye düşünmeyin.
Temel gelişim sürecinde ilk 3 yıl çok önemliyken, sonraki yıllarda kişillik oluşumu anlamında oldukça önem taşımaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + 2 =