CİLT KURULUĞUNU ORTADAN KALDIRACAK YÖNTEMLER

Cilt kuruluğu hemen hepimizin ortak sorunlarından biri. Güneş ışınları, susuzluk, şehir hayatı, stres vs derken cildimiz tazeliğini ve nem oranını kaybediyor. Her ne kadar bu duruma sebep olan faktörleri ortadan kaldırmaya çalışsak da ek takviyelere ihtiyaç duyuyoruz. Peki bu ek takviyeler neler? Gelin bir göz atalım. 

Bol Su Tüketmek 

Belki biraz klasik bir madde fakat gün içerisinde 3 litreden fazla tüketeceğimiz su, cildimiz için büyük bir yatırım. Zaten uzmanlara göre minimum 2,5-3 litre su tüketmek gerekiyor. Bazı uzmanlara göre de 10 kilo başına 1 litre su içmek lazım. Yani siz 80 kiloysanız 8 litre su içeceksiniz ki vücudunuz yeterli su miktarını alabilsin.  

Su hem vücuttaki toksinlerin atımına yardımcı oluyor hem de nem oranını dengeliyor. Aynı zamanda oksijen dağılımı içinde oldukça yararlı. İçtiğiniz her su yanınıza kar yani. “Su içsem yarıyor” sözünü ben bu durumlar için çok uygun buluyorum. Su içmezsek sıkıntı büyük zaten. Vücudumuzun dengesi şaşıyor desek yeridir. Bu yüzden yeterli miktarda su tüketelim ki dengemiz şaşmasın, nem oranımız sabit kalsın.  

Düzenli Cilt Temizliği 

Kirli hava cildimizin en büyük düşmanı. Hele ki büyük şehirde yaşıyorsanız kirli havaya maruz kalmamanız mümkün değil. Bu da cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına ve cildinizin oksijensiz kalmasına sebep oluyor.  

Cildinizi düzenli olarak temizlemeniz ve arındırmanız daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu anlamda cildinizi tanımanız ve nelere ihtiyacı olduğunu da bilmeniz çok önemli. Kuru ve hassas ciltlerin, karma ciltlerin ya da yağlı ciltlerin bakımları mutlaka ve mutlaka farklı oluyor. Yağlı ciltler için kullanacağınız temizleme ürünleri kuru ve hassas bir cilde sahipseniz işinize yaramayacak hatta olumsuz sonuçlar elde etmenize sebep olacaktır.  

Nemlendiriciler 

Son zamanlarda o kadar çok nemlendirici çeşidi çıktı ki hangisi bizim için faydalı hangisi değil anlamak oldukça güç. Cilt tipinize uygun olanını bulmak belki biraz zamanınızı alabilir ama doğru nemlendiriciyi bulduktan sonra cildiniz size bunun için teşekkür edecektir. Zaten birkaç deneme sonrasında uygun nemlendiriciyi bulacaksınızdır. Bunu en kestirme yoldan yapmanın yolu, nemlendiriciyi alırken stand görevlisinden yardım almak. Bu konuda güzellik uzmanları yeterli bilgiye sahip olduklarından sizi doğru yönlendirebilirler.  

Gül Suyu 

Daha önceki yazımızda gül suyunun faydalarından bahsetmiştik. Cildi temizlemesi ve nemlendirmesi açısından oldukça sağlıklı bir ürün. Hem doğal hem sağlıklı. Gözeneklerinizin açılmasında ve cildinizin nemlenmesinde önemli bir yere sahipken, bir selülit savar olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 

Kolajen 

İnanılmaz bir ürün. Hem cildi sıkılaştırıyor hem de hücre yeniliyor. Yenilenen hücreler cildin tazeliğini korumasını sağlıyor. Kolajen için cildin olmazsa olmazı diyebiliriz yani. Cildimizin yaşlanması 25 yaşından itibaren başlıyor. Bu yüzden kolajene 30 lu yaşlarda başlamakta fayda var aslında. Her gün olmasa da gün aşırı kullanabilirsiniz.   
Bitkisel Yağlar 

Bitkisel yağ dendiğinde aklınıza pek çok ürün gelebilir. Bunlardan ilki zeytinyağıDoğal sızma zeytinyağları cilt için en önemli maddelerden biri. Her gün cildinizi zeytinyağı ile nemlendirmeniz, sağlıksız görüntüden uzak durmanızı sağlayacaktır.  

Bir diğer yağ ise tatlı badem yağıvitamini içerir. Bu da cildinizi yaşlanmadan korurken diğer yandan güneş ışınlarının verdiği zararı minimuma indirir. Hemen hemen pek çok cilt temizleme ürününün içinde de bulunan tatlı badem yağınıdoğal nemlendirici olarak kullanmaktan çekinmeyiniz. 

Jojoba yağı. Kendi cildimizin yağı ile hemen hemen aynı yapıya sahip olan bir yapıya sahip. Tıpkı badem yağı gibi ince bir yapıya sahip olmasından kaynaklı olarak gözenekleri tıkamayarak cildi nemlendirir 

Tüm bu bitkisel yağları şampuanınızın ya da duş jelinizin içine birkaç damla damlatarak da kullanabilir, saçlarınızın ve vücudunuzun da nemlenmesini sağlayabilirsiniz.  

Esansiyel Yağlar 

Lavanta yağılimon yağıbiberiye yağı ya da papatya yağı gibi yağlar cildinizi nemlendirirken aynı zamanda dinlendirir de. Tek dezavantajı yukarıda bahsettiğimiz yağlar kadar ince olmadığından seyrelterek kullanmak gerekecektir. Lavanta yağınızı birkaç damla zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırırsanız, yüzünüzde daha rahat kullanabilirsiniz. 

Ilık ya da Soğuk Su İle Duş Almak 

Cildiniz için zararlı olan bir diğer unsur da sıcak su ile yüzümüzü yıkamak ya da duş almak. Bu aynı zamanda saç sağlığımız için de olumsuz bir durum. Sıcak su cildimizi kurutacağından nem oranını da düşürecektir. Bu da sağlıksız bir cilt demek. Cildimizin diri ve taze kalması için minimum sıcaklığa sahip bir su ile duş almak ya da yüzümüzü yıkamak doğru bir davranış olacaktır.  

Aynı zamanda banyodan sonra cildimizi tam kurulamadan süreceğimiz vücut yağları da cildimizin nemlenmesine yardımcı olacaktır.   

Sabun 

Sabun denildiğinde hemen herkes cildi aslında nasıl kuruttuğunu bilir. Aslına bakılırsa tüm temizleme ürünlerine karşın sabun cilt temizliğinde daha etkilidir ancak sık kullanımı cildin doğal yağ tabakasını ortadan kaldırarak ciltte kuruluk ve yıpranma yaratabilir.  

Özellikle pH değeri yüksek sabunlar cilt kuruluğunu bir nebze azaltabilir. Bebeklerin cildi hassas olduğu için, bu alanda satılan ürünlerde işinize yarayabilir aslında. Sütlü sabunlarbebek yağlarıbadem özlü ürünler vb pek çok şey cildiniz için iyi gelebilir. 

Sebze ve Meyveler 

Çiğ beslenmek diye bir akım çıktı. Artık herkes çiğ beslenmenin hem içimiz hem de dışımız için çok sağlıklı olduğunu belirtiyor. Aslında bir bakıma da haklılar. Pişmemiş her sebze ve meyve doğal demektir. Böylece cildimiz ve hücrelerimiz için çok önemlidir. Özellikle sebzelerin yüksek miktarda antioksidan kaynağı olduğunu düşünecek olursak, çiğ tüketim konusunda, uzmanlar pek de haksız sayılmazlar.  

Meyve ve sebzenin vücudumuza iyi gelmesinin en önemli kuralı mevsiminde tüketilmesidir. Aslında en önemli etken şekerMeyve şeker içerir. Bu yüzden kararında tüketmek gerekir. Çünkü fazla şeker cildi yaşlandırır. Kaş yaparken göz çıkarmamak gerek.  

Tüm bu bilgiler ışığında cildimiz için en doğru adımları atmakta çok da zorlanacağımızı zannetmiyorum. Özellikle günlük rutin haline getirdiğimiz cilt bakımımız bir süre sonra bizim için olmazsa olmaz bir hal alacaktır.  

Cildinizorganlarınız kadar değerli. Üstelik dış kalkan görevi gördüğü için en çok özen gösterip korumanız gereken yerlerden biri. Lütfen onu ihmal etmeyin.  

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + twelve =