Temiz Ciltler İçin

Cilt bakımında ilk adım, günlük temizliktir. Her sabah ve her akşam olmak üzere günde iki defa cildi özenle temizlemek gerekir.

Özellikle biz kadınlar makyaj yapmayı ihmal etmeyiz fakat cilt temizliği konusunda zaman zaman ihmalkar davranabiliyoruz. Oysa makyaj yapılsın ya da yapılmasın, cildi her zaman temiz tutmak ve arındırmak gerekir.

Yüz kısmımızda en çok kir tutan bölgeler alın, burun çevresi ve çene altıdır. Bu sebeple bu bölgelerin daha özenli temizlenmesi gerekir.

Göz çevremiz diğer bölgelere oranlar daha ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Yüzünüz için kullandığınız ürünlerin dışında bu bölge için ayrı ürünler tercih etmekte fayda var. Böylece hassasiyeti önlemiş ve zarar vermemiş olursunuz.

Kullandığımız ürünlerin cildimize faydalı olup olamayacağını mutlaka bilmemiz lazım. Özellikle içeriği sağlıklı olan kremleri, tonikleri, temizleyicileri tercih etmekte ve hatta mümkünse organik ürünleri kullanmakta yarar var. Tabii tüm bunların yanında kendi cilt tipinize göre evde hazırlayacağınız karışımlarda işinizi görecektir.

Kuru Ciltler İçin Ballı Temizleyici

Malzemeler

1 yemek kaşığı kadar bal

2 yemek kaşığı gliserin

1 çay kaşığı sıvı sabun

Yapılışı ve Uygulaması

Tüm malzemeleri karıştırarak temiz bir şişeye koyun. Sonrasında cildinize masaj yaparak sürün ve bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bal cildi hem temizler hem de yumuşatır.

Bu karışım özellikle kuru ciltler için idealdir. Günde iki kere sabah akşam yapılabilir.

Hassas Ciltler İçin Papatyalı Temizleyici

Malzemeler

1 yemek kaşığı salatalık suyu

2 yemek kaşığı taze papatya çiçeği ( ya da 1 yemek kaşığı kuru papatya )

1 bardak su

1 yemek kaşığı gliserin

1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Yapılışı ve Uygulaması

Taze papatya bulamayacak bir dönemdeyseniz papatya çayı poşetlerini de kullanabilirsiniz. Özellikle hassas ciltlerde oldukça etkilidir.

Tüm malzemeleri karıştırmak için bir kaba alın. Karışan malzemeleri cildinize masaj yaparak uygulayın. Biraz bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Salatalık suyu, papatya ve aloe vera jeli cildi yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Hassas ciltler için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Karışımı günde iki kere sabah akşam uygulayabilirsiniz.
Karma Ciltler İçin Temizleyici

Malzemeler

2 tatlı kaşığı kuru lavanta

2 tatlı kaşığı kuru gül yaprağı

4 tatlı kaşığı yulaf

4 tatlı kaşığı kaolin (kil)

Yapılışı ve Uygulaması

Yulafı, lavantayı ve kuru gül yapraklarını un haline gelene kadar blender da karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu karışıma kili ekliyoruz ve hava almayan bir kavanoza koyuyoruz.

Kullanmak istediğimiz zaman 1 çay kaşığı kadar tozu avcumuzun içinde su ile ıslatıyoruz. Yumuşak hamur kıvamına gelince cilde masaj yaparak uyguluyoruz. Birkaç dakika beklemenin ardından soğuk su ile cildimizi yıkıyoruz.

Günde bir kere uygulama yapılabilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + ten =