Cildimiz bizim için çok kıymetli… Bu yüzden onu en iyi şekilde beslemek, nemlendirmek, türüne göre muamelede bulunmak ve ona gereken özeni göstermek için hemen her şeyi yapıyoruz aslında. Kremler, tonikler, peelingler, temizleme suları, yıkama jelleri, serumlar ve daha birçok şeyi bu kervana dahil edebiliriz. Peki tüm bunları itinalı bir şekilde gerçekleştirirken farketmeden cildimize nasıl bir zarar verdiğimizi biliyor muyuz?


Cilt bakım ürünlerindeki kimyasallar ile ilgili elimde 40 maddelik uzun bir liste var ama buraya sığdıramayacağım. Fakat size işin özetinden ve ana başlıklarından, aslında kullandıklarımızın içinde en çok yer verilen maddelerden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle artık reklamlarda bile yer verilen paraben maddesinden bahsedelim. Paraben kanser yapıcı bir madde. Çoğu mecrada, ciddi sonuçlara yol açtığı ve hatta hücre ölümlerine neden olduğundan bahsedilmekte. Dünya çapında pek çok ülkede yasaklanan paraben, bizim ülkemizde de artık kullanılmıyor.

Bir diğer ürün SLS. Yani Sodium Lauryl Sülfat. Kendisi tamamen petrol bazlı bir madde. Cildin incelmesine, cilt kanserlerine, vücutta çeşitli tahribatlara ve uzun yıllar boyunca kullanım sonrasında kayıplara bile sebep olabiliyor. Şampuanlarda, duş jellerinde, diş macunlarında, köpüren pek çok üründe ve sabunlarda SLS maddesi yer almakta.

Bunlar dışında kansere sebep olan bir başka ürünse vazelin. Vazelin cildin nem almasını engeller. Hücrenin yaşlanmasını sağlar ve hatta hormonal bozukluklara bile sebep olur. Vazelinde petrol bazlı bir üründür. Gözenekleri tıkayarak cildi oksijensiz bırakır.


Ctlyl alkol, slikon, triclosan, larolin, cetearyl alkol gibi maddeler ciltte gözenekleri tıkayarak cildin hava almasını engeller ve oksijensiz kalmasını sağlar.

Methicone, dimethicone, stearoxy demthicone ve amodimethicone maddeleri genellikle cilt ürünlerinde ve saç ürünlerinde yer alıyor. En büyük özellikleri ise cildi havasız bırakmaları ve cilde zarar vermeleri.

TEA, MEA, DEA maddeleri ise ( trietanolamin, dietanolamin ve monoetanolamin ) kanserojendir. En önemlisi böbreklere ve karaciğere zarar verir.

Sodyum Benzoat ( e211 ) dna hasarına sebep oluyor.

ALES ( ammonium laureth sulfate) çok kuvvetli bir kanserojenmaddedir

PABA ( para-aminobenzoic asit, padimate-o, octyl dimethy) ciddi cilt kanserlerine sebep olur ve en çok da güneş kremleri ve nemlendiricilerde bulunur.

Yukarıda yer alan kimyasal maddeler günlük kullandığımız hemen her ürünün içerisinde yer alan ve biz farketmeden derimizin yüzeyinden içeriye karışan maddeler. Uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına neden olurken, kısa vadede alerjilere, hormonal bozukluklara, nemsizliğe ve tahrişlere sebep olabiliyor.

Bu sebeple merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlerde yer alan ürünlerden ve market ürünü diye tabir ettiğimiz diğer ürünlerden de uzak durmakta çok ciddi faydalar olduğunu düşünüyorum. Elbette ülkemizde uygun fiyata organic ürünlere ulaşmak, X markanın X markette sattığı 20 liralık ürünününe ulaşmaktan daha zor ama kendiniz için bunu yapmanız, uzun vadede sağlığınızı korumanıza olanak tanıyacaktır.


Hangi cilt tipi için hangi markalar ideal olabilir bununla ilgili bir yazı dizisi başlatacağız ama yazımızı noktalamadan önce birkaç ürün önermeden de geçemeyeceğim.

Öncelikle Yves Rocher diyorum. Ürünlerinin içeriklerine internet sitesinden ulaşmanız ve diğer markalara göre uygun fiyatlara ulaşmanız mümkün. Yine severek kullandığım cilt bakım ürünlerinden biri olan Caudalie diye bir fransız markası var. Özellikle yüz ve el bakım ürünleri neredeyse %98 doğal içeriğe sahip. Eğer yurt dışına çıkıyorsanız ya da bağlantınız varsa organik ürün sertifikalı Kora Organics ürünlerinden de elde edebilirsiniz.

Sağlık dolu bir yaşam diliyorum… Sevgiyle kalın 🙂


Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 5 =