Ne kadar sağlıklı beslenirsek beslenelim marketlerden aldığımız paket gıdaların içinde ne olduğunu bilmeden aslında tam anlamıyla doğru beslenmiş olmuyoruz. Paketin arkasında yer alan açıklamalar kısmını çok çok az kişinin okuyor aslında. Fakat ürünü almadan önce içeriğinde kimyasal var mı yok mu besin değerleri tablosunda ki oranlar nasıl mutlaka göz atmak gerekiyor.

Bizde sizler için paket gıdaların içerisinde bulunan belli başlı değerlerin neler olduğunu anlatan yazımızı derledik. Gelin beraber göz atalım…
  1. KARBONHİDRATLAR

Karbonhidratlar vücudun enerji kaynaklarıdır. Normal bir beslenme düzeninde mutlaka karbonhidratlara da ihtiyaç vardır. Fakat tek tip karbonhidrat yoktur. Basit ve kompleks karbonhidratlar olmak üzere karbonhidratları iki alanda inceleyebiliriz.

Kompleks karbonhidratlar tüketilmesi gereken, vücuda zarar vermeyen, kana karışması uzun süren karbonhidratlardır. Lif açısından da zengindirler ve yüksek miktarda şeker içermezler.

Basit karbonhidratlar ise kısa sürede kana karışırlar ve içeriğinde yüksek oranda şeker vardır. Bu sebeple kan şekerinde yükselme meydana gelir ve bu da uzun vadede insülin seviyesinde artışa neden olur. Artan insülin sonucunda hem vücutta yağlanma meydana gelir hem de şeker hastalığı ortaya çıkar.

Tüm bu bilgileri göz önüne aldığımız da karbonhidrat içinde yer alan şeker miktarına oldukça dikkat etmek gerekir.

Günlük bir insanın karbonhidrat ihtiyacı %40 ile %50 arasında değişir ve 1 gram karbonhidrat 4 kaloriye denk gelir.

  1. PROTEİN

Ürünleri alırken protein değerini incelemek oldukça önemli. Protein vücudumuzun her bir yapısında bulunan yapı taşıdır diyebiliriz. Günlük baz alındığında kadınların 46 erkeklerin ise 56 gram protein tüketmesi uygundur. Bu oran hareketliliğe ve spor yapım şekline göre biraz daha arttırılabilir.

Vücudumuzda bazı aminoasitlerin üretilemeyişi sebebi ile protein alımında eksik olan aminoasitlerin dağılımı rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

  1. PORSİYON ÖLÇÜSÜ

Aldığınız paketin içeriğinde kaç porsiyonluk ürün olduğunu belli eder.

  1. SODYUM

Sodyumun fazla tüketilmesi hücre içinde sıvı tüketimine sebep olur. 1 çay kaşığı tuz 6 gramdır. Bu da bir gün içerisinde yaklaşık 1,5 ile 2,5 gram arasında tüketilmesi gereken sodyum miktarında fazladır.

Sofra tuzunun içeriğinde de bulunan sodyum yüksek miktarda kullanıldığında kalp ve böbrek hastalıklarına da sebep olabilir. Aynı zamanda bu tarz hastalıkları olanların kullanması sakıncalıdır.

  1. KALORİ

Tüm besinlerde bulunan enerji miktarıdır.

  1. TOPLAM YAĞ

1 porsiyon besinin içerisinde bulunan yağ miktarıdır. 1 gram yağ yaklaşık 9 kaloridir. Ortalama olarak günlük besin ihtiyacımızın %20 ile %30 oranını yağ olarak kullanmak gerekir.

Yağ tüketiminde tükettiğimiz yağın doymuş ya da doymamış ya olmasına çok dikkat etmek gerekir. Doymuş yağlar sıvı yağlardır. Doymamış yağlar katı yağlardır. Bu sebeple doymamış trans yağ yerine doymuş sıvı yağları tercih etmek gerekir.
 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × three =