Bahçe düzenleme detayları, bahçe severler için önemli bir konu. Yaz mevsiminin yaklaştığı ve mevsim çiçeklerinin ortaya çıktığı bu dönem de, özellikle de izolasyon sebebi ile evde olduğumuz bu dönem de, biraz bahçeyle ilgilenmenin tam zamanı.

Çiçeklerimizi, en korunaklı halimizle çiçekçilerden gittik aldık. Alışverişimiz tamam. Dikimleri de gerçekleştirdik. Peki ya işin diğer görsel kısmı?
Bahçe için ferforjeler, ahşaplar, doğal taşlar, bazı biblolar, süs havuzları vb. birçok ürün tercih edilebilir. Özellikle bahçelerde çiçek öbeklerinde ve kenar bordürü amaçlı beyaz ya da toprak tonlarında dekoratif taş kullanılabilir.

Pek çok alanda saksılar artık eskisi gibi sıkıcı ve tekdüze değil. Renk renk, çeşit çeşit bir sürü saksı görmek mümkün. Özellikle temalı saksılar son zamanlarda pek bir popüler durumda. Ev vb. şekillerde ve hayvan figürleri ile yapılmış olan saksılar, düzenleme yapacağınız alana farklılık katabilir ve ambiyansı değiştirebilir.
Düzenleme alanlarında tek renk tercih etmek istiyorsanız araya biraz çeşit katmak gerekir. Mesela saksıları tek renk ama ferforjeleri beyaz ya da saksıları renk renk diğer aksesuarları düz bir renk tercih edebilirsiniz.

Bunu yaparken alan büyüklüğünüz ve çeşitliliğiniz de önemli elbette. Ve kullanacağınız materyallerin birbiri ile uyumlu olması da mühim.

Tüm bunların yanında eski ve sıkıcı olan saksılarınızı boyamanız, ya da çeşitli kapları boyayarak veya farklı uygulamalar yaparak değerlendirmeniz de mümkün. O eski kahverengi saksılarınızı bir kenara bırakın ve kendinizi yeni renklere açın.

Yok ben boya ile uğraşamam diyorsanız, saksılarınızı toprak üzerinde farklı şekillerle de kullanmanız mümkün. Bakınız aşağıdaki foto.

Tabii işi biraz daha abartıp farklı şeyler de deneyebilirsiniz. Bu eski araba değerlendirme işi hiç de fena görünmüyor 🙂
Bahçenizin düzenlemesini eğer bilir kişiye bırakamıyorsanız, ki bu aralar zaten riskli, iş sizde bitiyor. Mevsim çiçeklerinizi dilediğiniz gibi iyi bir görsel oluşturacak şekilde dikip etrafını da süsleyip püslediğiniz zaman değmeyin keyfinize. Tıpkı ev dekorasyonu düşünün. Üstelik işiniz bu sefer biraz daha basit ama oldukça eğelenceli.

Kolay gelsin…

Sevgiler

xx
Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − fourteen =