Yunanistan‘ın başkenti Atina‘ya uçup “birkaç da ada görsek fena olmaz” mı diyorsunuz? Pire Limanı‘ndan kalkan deniz otobüsleri ya da feribotlar ile günübirlik de gidebileceğiniz mesafedeki Yunan Adaları‘nı sizler için derledik.  

AEGINA 

Seronik Körfezi‘nde, Atina‘ya en yakın ada olan AeginaPire Limanı‘na yaklaşık 17 deniz mili uzaklıkta bulunuyor. İstanbul‘un adaları misali, ahalisinin çoğu burada yaşayıp Atina’da çalışıyor.  

Pire Limanı‘ndan kalkan hızlı deniz otobüsü ile yaklaşık 40 dakikada, feribotla 50 dakikada adaya ulaşmak mümkün. Limana iner inmez, Kolona bölgesinde faytoncular tarafından karşılanıyorsunuz. Sahilde ve paralelindeki arka ve ara sokaklarda restoran, cafe, küçük butik, pastane, adanın ünlü seramik dükkanları ve sanat atölyeleri bulunuyor.  

Adadaki en önemli tarihi yapı, adanın kuzey tarafında bir tepede bulunan ve çok az zarar görerek günümüze dek ulaşan Aphaia Tapınağı. M.Ö 500’lerde inşa edilen ve adını Yunan tanrıçası Aphaia‘dan alan tapınağa giderken çam ağaçları arasında ilerliyorsunuz.  

Her sene Eylül ayında “Çamfıstığı Festivali” düzenlenen adanın MarathonAeginitissa, Klima, Sarpa, Avra ve Perdika koyları, denizin tadını çıkarmak için ideal adresler.  

AGISTRI 

Agistri‘ye, Pire Limanı‘ndan kalkan feribotlarla 1-1,5 saatte, Aegine Adası‘ndan da 5 ila 10 dakikada ulaşılabiliyor. Limanda indikten sonra adanın en büyük yerleşimi Skala‘ya otobüs kalkıyor. Agistriçam, zeytin, badem ve incir ağaçlarıyla bezeli ufak ve sakin bir ada. 

AlkoniMetochiHalkiadaSkliri ve Dragonera ise, adanın sükunet içinde denize girebileceğiniz ve ufak tavernalarında mola verebileceğiniz küçük köyleri ve plajları. Ayrıca Skala ve Aponisos bölgesinde su sporları yapabilir, Milos‘ da ata ya da bisiklete binebilir, adanın ağaçlarla örtülü patikalarında Ege manzarası eşliğinde uzun doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.   

POROS 

Anakaraya sadece 1 saat mesafede bulunan ve Atinalıların hafta sonu tatili için tercih ettiği adalardan biri olan Poros’ta önce saat kulesine çıkıp manzaranın tadını çıkarabilir, sonrasında adanın kuzeyinde bulunan Poseidon Tapınağı‘nın kalıntılarını görebilirsiniz. 

Yunan şair Seferis‘in doğası ve sükunetine tutulduğu adada, denize kadar uzanan çam ormanının yanı sıra 30.000’den fazla limon ve portakal ağacı bulunuyor.  

Adanın en rağbet gören plajları; KanaliAskeli ve Aşk Koyu (Love Bay). Adanın tam karşısındaki Galatas isimli köye de balıkçı motorları ile 5 dakikada geçebiliyorsunuz.  

Poros‘un küçük tavernalarında Ege lezzetlerini, el işi tasarım ürünler satılan dükkanlarında da hediyeliklerinizi bulabilirsiniz.  

HYDRA 

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden ünlü müzisyen Leonard Cohen, 1960’larda buradan bir ev almış, en güzel şarkılarını burada yazmış ve büyük aşkı Marianne‘le burada tanışmış. Ressam Chagall ve Picasso da bu adanın tutkunuymuş. Adeta zamanın durduğu bu romantik adada otomobil kullanımı yasak. Ama yürüyerek, eşekle veya bisiklet ile, amfi tiyatro şeklinde konumlanmış binaların ve 18. yüzyıldan kalma taş konakların arasında uzanan dar sokaklarda dilediğinizce dolanabilirsiniz.  

Adanın zengin Bizans ve Tarih Müzesi, özellikle görülmeye değer.  

MandrakiBistiVlychosSpiliaLimnioniza ve Hydroneta ise adanın en güzel plajlarıPire Limanı‘ndan Hydra yaklaşık 1.5 saat sürüyor.  
SPETSES 

“Önce tarih” diyorsanız, “Kaptanların Adası” olarak bilinen Stepses turunuza, Bouboulina ve Hatzigiannis-Mexis zelerini ziyaretle başlayabilirsiniz. Sonrasında, Kosta ve Porto Heli‘ye karşı denize bakarken, Dapia Limanı‘nda kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kahvenin ardından, ister Büyükada misali fayton ile, isterseniz yürüyerek kıyı boyunca yol alın. Aziz Nicholas Kilisesi‘nin altında bulunan güzelim konakları geçip, şimdilerde kayık iskelesi olarak kullanılan Eski Liman‘a gidin.  

Adanın “cennet” olarak nitelendirilen plajı Ayia Marina‘da da denizin tadını çıkarın. Pire Limanı‘ndan adaya yaklaşık 2 saatte ulaşmanız mümkün.  

TZIA/KEA 

Kea; olağanüstü plajları, gözden uzak koyları, antik kent kalıntıları arasındaki yürüyüş yolları ve iddialı restoranları ile Atinalıların hafta sonları ve kısa tatiller için tercih ettiği adalardan biri.  

Pire Limanı‘ndan kalkan feribotla 2 saatlik mesafede bulunan adada, Atinalıların ikinci konutları da bulunuyor.  

Yine İstanbul Adalamisali hafta içi sakin, hafta sonları kalabalık olan Kea‘nın popüler plajları GialiskariKoundouros ve Korissia olsa da adadaki küçük ve saklı koyların keşfine doyum olmuyor.  

KYTHNOS 

KythnosMezolitik Çağı‘ın derinliklerinde kaybolmuş uzun tarihi, mağaraların içinde saklı doğal güzellikleri, mercanköşk ve kekik kokan toprağı, Ege‘nin rüzgarı ile dönen yel değirmenleri, denizcilere ışık veren feneri, Kolona sahilinde kumların oluşturduğu dar şeritte, deniz tarafından çevrelenmiş iki eşsiz plajı, mavibeyaz evleri ve begonvilleri ile Pitoresk Messaria (Hora) ve Dropida köyleri, parke taşları ile döşeli dar ve merdivenli sokakları, çiçeklerle dolu bahçeleri, ahalisinin alçak gönüllülüğü ve misafirperverliği ile huzur veriyor.  

Kythnos‘a Pire Limanı‘ndan kalkan feribotlarla 3 saatte varılabiliyor.  

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen + 3 =