Alkali Beslenme

Son zamanların hem en popüler hem de en tercih edilen beslenme türlerinden biri alkali beslenme oldu. Hemen herkesin dilinde olan ve kolay uygulanabilirliğinden kaynaklı tercih edilen beslenme şekli.

Bira, kahve, siyah çay, meyve suyu, likör, kırmızı et, sardalya konservesi, ton balığı konservesi, yapay tatlandırıcılar ve turşu en bilinen ve en uç seviye de asit içeren besinler arasında yer alıyor.

Yumurta için asidik özelliği yüksek dense bile sadece beyazını kullanarak ve ölçülü bir kullanım sağlayarak dengeyi tutturabiliyorum.

Alkali beslenmede önemli olan diğer bir hususta protein durumu. Protein alımı arttıkça alkali besinlere daha çok ağırlık vermek gerekiyor. Yani vücuda aldığımız protein miktarının 2 ile 4 katı kadar alkali besin tüketmeliyiz. Ki bu durumda istediğimiz denge sağlanabilsin.

Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun söylediğine göre; “Alkali beslenen kişiler, vücutta ki atılacak asit miktarını anında azaltacakları için idrarlarının rengi açılacak ve kokusu hafifleyecek. Alkali beslenen kişini deodorant kullanması gerekmeyecek çünkü ter kokusu azalacak. Yüksek protein diyetleri yapanlarda olan ağız kokusu olmayacaktır. Dışkılama daha düzenli ve sorunsuz olacak, gaz ve hazımsızlık problemleri azalacaktır. Mide yanması, reflü şikayetleri azalacak, kilo kayıpları bel bölgesinden olacaktır.

Alkali beslenen bireyler daha dinlemiş uyanacaklar ve daha enerjik olacaklardır. Uzun vadedeyse: kan testlerinde olumlu değişiklikler görülecek, kolesterol, şeker, insülin değerleri düşecek, tiroit fonksiyonları daha düzgün çalışmaya başlayacak, azalan damar plakları ve azalan karaciğer yağlanması, yavaşlayan kemik erimesi gibi olumlu sağlık durumları yaşama ihtimalleri fazlalaşacaktır. Kısaca alkali beslenme kilodan kansere kadar her türlü sağlık sorunun azalmasına yardımcıdır.”

AKŞAM YEMEKLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Daima aldığınız protein miktarının dört katı kadar çiğ sebze tüketmeye çalışın.
  • Çiğ sebze yeterince tüketemiyorsanız sebze suyu için.
  • Kırmızı et yediğinizde sebze desteği normalden daha fazla olsun.
  • Aksam yemeği lokmalarınızı en az 15 kez çiğnenerek yutun hatta tek tek sayın.
  • Yemekle beraber alkol, ayran, meyve suyu ve benzeri içecekleri içmeyin.
  • Yemekten iki saat sonra bir bardak suya bir yemek kaşığı limon veya doğal elma sirkesi ekleyip için.
  • Televizyon karşısında atıştırmalık olarak bolca limonlu salatalık yiyebilirsiniz.
  • Mideniz kazınırsa yatmadan hemen önce bile olsa, bir katı yumurta yemeniz mümkün.
  • Yatmadan önce bir bardak karbonatlı su içmeyi unutmayın. (1 litreye yarım çay kaşığı karbonat ekleyerek hazırlayabilirsiniz.)
  • Karbonatlı sudan tüm güne yayılmış olarak en az 1,5 litre tüketmelisiniz.
Alkali Su İçmek

Alkali su, 20 kilo başına 1.lt olmak üzere tüketilmelidir. Günlük ihtiyaç 2.5 ile 4 litre arasındadır. Ancak basitçe mutfakta bulunan karbonatla suyu alkali yapabiliriz.

1 litre suya yarım çay kaşığı kadar karbonat eklersek suyun PH’ını 8 ve daha yukarı alkali değerlere çıkarabiliriz. Karbonat, elma sirkesi veya limon ekleyerek alkali özelliği arttırılan su içmek yağ yakımını arttırır. Günde 3 litre alkali su,9 litre normal sudan daha iyidir. Alkali su içmeye başladığınızda, bunca su içme eziyetinin nihayet işe yaradığını göreceksiniz.

1-Suyun yemeklerle içilmemesi gerekir. Suyun alkali yapısı midenin asidini azaltır. Yemek sırasında mide asidi azalırsa yiyecekler, özellikle proteinler iyi sindirilemezler. İyi sindirilemeyen proteinler bağırsaktaki asit yükünü arttırlar.

2-Her 20 kiloya 1 litre alkali su içmek gerekir.

3-Sabah kalkınca ilk iş, akşam yatmadan önceki son iş olarak birer bardak alkali su içmek önerilir.

4-Suyu 2 saatte bir içmek tavsiye edilir. (Çünkü böbrek vücuttan asitleri temizlerken mesaneyi yavaş yavaş doldurur.)

5-Suyun öğün aralarında içilmesi gerekir.

6-Yemeklerden yarım saat önce ve yemekten 2 saat sonra su içilmelidir.

7-Özellikle yemekten yarım saat önce içilen 1 bardak alkali su acıkmayı azaltır. (Sudaki alkali özellik midenin asidini azalttığı için açlığa bağlı mide kazınması azalır.)

8-Pratik olmak için yanımızda karbonat taşıyıp suya ekleyebiliriz.1 litre suya yarım çay kaşığı oranında kullanmak yeterlidir.

9-Limonlu veya elma sirkeli suyu açken içmek mideyi daha çok kazındırır. Bunları yemek sonrası tüketmek daha uygundur.

10-Suyu soğuk içmek yerine oda sıcaklığında içmek daha uygundur.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + 17 =